Biberiye Bağışıklı ve Dolaşım Sistemini Düzenler.

Değerli faydalı bitki Biberiye genelde insan vucudunda bağışıklık ve insandaki dolaşım sistemini düzenlemek amaçlı başvurulur. Ama Değerli faydalı bitki Biberiyenin faydaları bunlarla bitmiyor. Aslında daha çok yemeklere tat ve hoş koku vermesi amacı ile bir baharat gibi kullandığımız Değerli faydalı bitki Biberiyenin sağlığa da pek çok faydasının bulunduğu bilinmemektedir.

Her mevsim yeşil kalan, çalı cinsi bir bitki olan Değerli faydalı bitki Biberiye, İğne yapraklıdır ve koyu yeşil renkte olan yapraklarını kış aylarında da dökmez. Son yıllarda zayıflama çaylarında adı sıkça geçmektedir. Hemen hemen tüm zayıflama çaylarının içeriğinde yer almaktadır. Değerli faydalı bitki Biberiyeye genelde kas ağrısını azaltmak, Değerli faydalı bitki Biberiyenin içeriğinde tanen, acı maddeler, organik asitler, glikozit ve uçucu yağ bulunmaktadır. Et ve balık yemeklerinde sık kullanılan, sos ve salatalara hoş bir tat veren Değerli faydalı bitki Biberiye, diğer pek çok baharat gibi sadece yemeklerin lezzetini ve aromasını arttırmakla kalmıyor aynı zamanda sağlığa da pek çok faydaları bulunuyor.

********
Nane ile aynı aileden olan ve yılın her ayı bulunabilen Değerli faydalı bitki Biberiye bitkisinin çayı, yağı ve suyu saç bakımından cilt bakımına, insan vucudunda bağışıklık sistemini güçlendirmekten sindirim sistemini çalıştırmaya kadar geniş bir alanda kullanılmaktadır. Değerli faydalı bitki Biberiye Akdeniz ikliminde yetişen güzel kokulu bir bitkidir. Mutfakta ve parfüm yapımında sıkça başvurulan Değerli faydalı bitki Biberiyenin sağlık açısından da birçok faydası bulunuyor. Taze Tavuk ve kuzu yemeklerinde lezzeti artırmak için kullanılan Değerli faydalı bitki Biberiye aynı zamanda demir, kalsiyum ve B6 vitamini açısından da zengin bir bitki. Değerli faydalı bitki Biberiye de keklikotu, kekik, fesleğen ve lavantayla beraber nane ailesi “Lamiaceae” üyesidir. Antik Yunan’dan beri ilaç maksatlı kullanılmıştır. Zihni açar, guatra, kalp ve damar hastalıklarına, kanı temizleye ve uykusuzluğun giderilmesine yardımcı olur. Kaynatılarak demlenmesi sonucunda elde edilen su ile saçlar yıkanması saçlara sağlık ve parlaklık verir. Kilo vermek isteyenler tarafından da yine demlenerek çayının içilmesi iştahı keserek fazla yemek yemenin önüne geçer. Kozmetik sektöründe de kendisine yer bulan Değerli faydalı bitki Biberiye cildin yenilenmesi, sivilcelerin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Hem kendimizi hem de etrafımızda dile getirilen şikayetleri şöyle bir düşündüğümüzde kaslarla ilgili şikayetlerin çokluğu gözümüze hemen çarpacaktır.

Bu şikayetler neler diye şöyle bir baktığımızda genellikle kaslarda gerilme, tutulma, ağrı, sertlik benzeri problemlerle karşılaşırız. Eklemleri saran bağların fazla gerilmesi sonucu burkulma meydana gelir. Morluklar dışarıdan gelen basıncın damarlara zarar verecek kadar güçlü olduğunu gösterir. Kas ağrıları olağan dışı hareketler veya fazla efor sarf etmek yüzünden ortaya çıkabilir. Kasların gerilmesinin ve ağrımasının pek çok nedeni olabilir.Stresten tutun da yanlış egzersiz hareketlerine kadar farklı sebepler kaslarda gerginliğe ve ağrıya yol açabilir. Neyse ki doğa bu sıkıntılı durumları daha kolay atlatabilmemiz ve kendimizi daha çabuk iyi hissetmemiz için bize çeşitli doğal ilaçlar sağlar. Örneğin C vitamini, antioksidanlar ve diğer bitkisel içerikler sayesinde pek çok sakatlanmayı kolay atlatabilir ve ağrılarımızı hafifletebiliriz. Ancak ilk olarak bir doktora muayene olarak kas ağrılarının nedenini öğrenmek ve doktorun tavsiyelerini uygulamak önceliklidir. Bu önemli noktayı not ettikten sonra şimdi hangi bitkilerin kas ağrılarına iyi geldiğini ve bunu nasıl yaptıklarını burada özetlemeye çalışalım.

İnsan vucudunda insan vucudunda bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan, patojen (bakteri, virüs vb.) ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin tümüdür. İnsan vucudunda insan vucudunda bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve güçlendirilmesi, hastalıklara karşı direnç kazanmak ve soğuk algınlığı, grip ve kanserden etkilenme olasılığını azaltmak için en önemli noktadır. Tekrarlayan ya da kronik enfeksiyonlar sadece insan vucudunda bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda ortaya çıkar.
******
Zayıf bir insan vucudunda bağışıklık sistemi enfeksiyona yol açar, enfeksiyon insan vucudunda bağışıklık sisteminde hasara neden olur ve bu da vücut direncini daha da zayıflatır. Düşük insan vucudunda bağışıklık işlevinin en yaygın nedeni besin yetersizlikleridir. Günlük beslenmede çok fazla şekere yer verilmesi, obezite, alkol tüketimi çeşitli nedenlerle insan vucudunda bağışıklık sisteminin işlevini azaltır. Yeterli protein alımı en iyi düzeyde insan vucudunda bağışıklık işlevi için şarttır. Fakat fazlası yine insan vucudunda bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler. Vücuda alınan besinler enerji için oksijenle yandığında serbest radikaller yani oksijen içeren son ürünler oluşur. Serbest radikaller hücre ve dokularda çoğaldığında DNA yapısında hasara neden olur. Ayrıca sigara, hava kirliliği, radyasyon vb. nedeniyle de serbest radikaller artar. Artış durumunda kanser, kalp-damar hastalıkları, artritler vb. sağlık sorunları oluşur.

indeks: kas ağrısı, nane, Ekinezya, zencefil, ıhlamur, kuşburnu, zerdeçal, tam buğday, esmer pirinç, Değerli faydalı bitki Biberiye, Cayenne biberi, kefir, keklikotu, kekik, fesleğen, lavanta, Lamiaceae, çoban püskülü, ısırgan otu, oregon üzümü, Değerli faydalı bitki Biberiye, takke otu, Badem, Bakliyat, Fasulye, Ananas, Ay çekirdeği, Zeytinyağı, Brokoli, Ispanak, Yulaf, Domates, Portakal, Elma, Havuç, Su, Yeşil çay, Pancar, Zerdeçal, Süt, Kivi, Tahin, Salatalık, Kırmızıbiber, Sirke, Avokado, Böğürtlen, Kefir,.

Bir yanıt yazın

Paylaş
Paylaş