Börülce Böbreklerimize Faydalıdır.

Böbrek tonlaması, üriner frekans, nokturnal emisyon ve bazı jinekolojik fonksiyonel hastalıklar üzerinde yardımcı bir etkiye sahip olan, böbreklerimize faydalı börülce’nin önemli bir işlevidir. Geçmiş neslin doktorları, börülce böbrek rüyalarını ve kaygan özünü tedavi etmek için harika bir ilaç olarak gördüler.

********

Protein ve lif açısından oldukça zengin olan böbreklerimize faydalı börülce, içerdiği yağ oranı ile ters orantılıdır. Türk mutfağında da sıklıkla tüketilen böbreklerimize faydalı börülcenin aslen Afrika, Güney Amerika veya Asya kökenli olduğu düşünülmektedir. Yapısal olarak fasülyeyi andıran böbreklerimize faydalı börülce aslında fasülyegiller arasında yer almamaktadır. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetiştirilen, tüketilen ve sevilen böbreklerimize faydalı börülcenin en çok Ege değince akla gelmeside oldukça dikkat çekici. Dünya da ise hemen hemen her bölgede yetiştirilen böbreklerimize faydalı börülce değişen iklim şartllarıyla beraber günümüzün bir çok politik sebeblerinden dolayı fakirliğin hakimiyet sürdüğü Afrika kıtasında ‘az gıda çok yaşam’ mantığıyla daha çok yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Piyazlarda, yemeklerde, mezelerde, salata, turşu veya konservesi yapılarak yaz kış özellikle Egelilerin sofrasından eksik olmayan böbreklerimize faydalı börülce aynı zamanda insan yaşamını büyük oranda destekleyici ve sağlık için önemli faydaları olan bir besin kaynağıdır. Buradan yola çıkarak saymakla bitip tükenmeyen azalmak bilmeyen böbreklerimize faydalı börülcenin faydalarına ufak çaplı bir göz atalım istedim.böbreklerimize faydalı börülcenin Zararları olarak Tabii ki böylesi doğa harikası içerisinde binbir şifa barındıran bir gıdanın ne kadar zararlı olduğundan bahsedilebilir ki. Yine de tabak tabak böbreklerimize faydalı börülce yiyip günlerce tüketmekte sizce uygun olur mu? Tabii ki yaşam destekçisi olan böbreklerimize faydalı börülce baştada belirttiğim gibi yaşamsal tüm faliyetleri karşılaması yönünden fakirliğin hakim olduğu bölgelerde en sık tüketilen gıda türü ancak ben maddi durumunuz el verdiği sürece tükettiğiniz gıda ne olursa olsun en fazla 2 gün üst üste tüketmeniz taraftarıyım.
Sağlıklı ve Afiyet içinde Kalın.
İndeks: kalori, mineral, vitamin, yağ, sodyum, potasyum, karbonhidrat, C Vitamini, A Vitamini, demir, kalsiyum, B6 Vitamini, B12 Vitamini, Magnezyum, Çinko, Protein, lif, böbrek, börülce,

.

Bir yanıt yazın

Paylaş
Paylaş