Çarkıfelek Çiçeği Zone için Faydalıdır

insan sağlığında Çarkıfelek çiçeği iyi bir sakinleştirici, Zona ağrıları için tüketmek çoğunlukla insan sağlığına fayda getirir. insan sağlığında Alternatif destek ve tedavide kalıcı yöntem ve çözüm için, net sonuç alındığı bitki özleri yardımıyla medikal ilaç kullanmadan iki ayda leke izi kalmadan doğal yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Diğer İsimleri Passiflora incarnata, Fırıldak çiçeği, Saat çiçeğidir. Botanik Bilgi Çarkıfelekgiller familyasının içinde örnek bitkisidir.

********

Anavatanı Tropikal Amerika’dır. Dünyaya oradan yayılmış 400 kadar çeşidi vardır. Ülkemizde bazı yerlerde süs bitkisi olarak bazı türleri yetiştirilmektedir. Özellikle gölgeli ve nemli duvar dipleri ve kameryeleri sevip sarmaşarak yetişen otsu veya ağaçsı sarmaşıktır. Çiçeklerinde 5 – 7 parçalı koyu yeşil yaprakları almaşık dizilişli, yaz boyunca açan tekerlek biçimindeki gösterişli çiçekleri bir erguvani, pembe veya kırmızı renkte ve iridir..

Bitki tohumuyla veya gövde çelikleriyle çoğaltılır. Çarkıfelek bitkisi insan sağlığında harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol adlı diğer maddeleri içermektedir. Ayrıca bazı türlerinin meyveleri çiğ olarak yenebildiği gibi ve içki ve şerbet yapımında da kullanılmaktadır. insan sağlığında sakinleştirici etkileri ile sara gibi sinirsel rahatsızlıklarda ve uykusuzluğa karşı faydalıdır. Vucutta spazm çözücü, sakinleştirici ve uyutucu etkileri vardır. İnsanda gerginliği ve endişeyi giderir. Aile ilişkilerinde cinsel gücü arttırır. Kan ve vucutta yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca parkinson şikayetlerini azaltır.

Çarkıfelek Çiçeği Zone için Faydalıdır.

Tabiatta ilkbahar sonu ile yaz ortası arasında bitkinin çiçek açmamış ya da çiçekleri olgunlaşıp meyveye dönüşmüş dallarından toplanan yapraklarında gölge ve havadar yerde kurutulur ve insan sağlığında için infüzyonu hazırlanır:Pratik hazırlanışı 1 tatlı kaşığı kuru yaprak üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 15 dakika süreyle demlendirilir. insan sağlığında uykusuzluğu gidermek için, akşamları yatmadan önce bu infüzyondan 1 bardak, rahatlama sağlanması ve diğer insan sağlığında şikâyetlerin giderilmesi için istendiği zaman alınmak üzere, günde iki bardak içilmasinde fayda vardır.

******

Bir yanıt yazın

Paylaş
Paylaş