Göz Otu Göz Nezlesine Faydalıdır.

İnsan sağlığında ce Göz rahatsızlığına faydalı göz otu (eyebright), astrenjan (kanamayı durduran) ve anti-bakteriyel özellik gösterdiği için ve kanlanmış ve kasılmış gözler ile göz akıntısına iyi gelmektedir. Bir bardak kaynamış suyu soğumaya bırakın ve daha sonra içerisine 5 damla göz otu tentürü ekleyin. Bu karışımla göz banyosu yapın. Diğer bir şekilde, 1 çay kaşığı göz otu ile bir bardak suyu 10 dakika kadar kaynatın. Soğuduktan sonra süzün ve göz banyosu yapın. İsterseniz içerisine biraz gül suyu da ekleyebilirsiniz. Bu yıkama işlemini ise, her 4 saatte bir tekrarlayınız. Ya da eşit miktarlardaki göz otu ile papatyayı su içinde kaynatınız ve soğuduktan sonra süzüp suyu ile göz banyosu yapınız. Ayrıca, göz otu çayını içmek de faydalıdır. İnsanın sağlığına hizmet eden şifalı bitkilerden bir diğeri de göz otu’dur. Bilimsel adı Euphrasia officinalis olan bitkinin anavatanı Türkiye ve Kafkaslar’ dır. Türkler tarafından 1000 yıldır kullanılmaktadır. Bitkinin kökleri hariç tamamı kullanılmaktadır.

********

Yarı parazit olan bitki, koyu yeşil renkli yapraklara sahip olup yapraklar birbirlerine çapraz dizilmişlerdir. Yarı parazit olduğu için tek başına yetiştirilmesi mümkün değildir. Bitkinin bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Göz otu, çayı yapılarak içilebildiği gibi tentürü yapılarak da kullanılabilmektedir. Çayı şu şekilde yapılmaktadır. Göz otundan 2 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenir. Demlendikten sonra çay hazırdır. Eğer göz için gerekli ise göz banyosu yapılır ve temiz bir pamukla göz üzerine kompresi yapılır. Göz otu ve bütün şifalı bitkilerin hasatı ile ilgili önemli bir not aktarmak istiyorum.Şifalı bitkiler kuruduktan sonra hemen paketlenmelidir. Şifalı bitkilerin açıkta satılması, kalitesini ve etkisini oldukça azaltır. Göz Otu’nun faydalarına geçmeden önce Peygamberimizin göz otu ile ilgili bir sözünü nakletmek yerinde olacaktır. “Sivilcenin üzerine göz otu koy ve “büyüğü küçülten, küçüğü büyülten Allah’ım, benim derdimi küçült” diye dua et” buyurmuşlardır. Buradaki sivilceden maksat sivilceyi olgunlaştırma ve içindekileri çıkarma özelliğine sahip olduğudur. Yani iltihabı yok etme özelliğinden bahsedilmektedir.Göz damarları hastalıklarına, göz damarı iltihaplanmalarına,
Göz kapağı iltihaplanmalarına, göz mukozası iltihabının akmasına,
Gözün yaralanması ile meydana gelen rahatsızlıklara,
Öksürük ve nezleye, boğaz ağrılarına ve sinüzite,
Işıktan çekinmeye, göz yanmasına, göz yorgunluklarına,
Nefes darlığına ve hıçkırığa, Mide ve bağırsak gazlarına,
Doğumu kolaylaştırmaya,
Deri ve mide rahatsızlıklarına karşı,
Gözün saydam tabakasının iltihaplanmasına karşı şifa verici olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca farklı tedavi yöntemleride şunlardır. Doğal Naturel Elma sirkesi anti-mikrobiyal özellik gösterdiği için, insan sağlığı göz nezlesi nedeniyle oluşan enfeksiyonla mücadelede etkindir. Doğal Naturel Elma sirkesi Özellikle de, pastörize edilmemiş Doğal Naturel Elma sirkesinde bulunan malik asit, bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede önemlidir. Bunun için 2 çay kaşığı organik Doğal Naturel Elma sirkesi ile bir bardak filtrelenmiş suyu karıştırınız.
******
DİKKAT, bu uygulamayı kesinlikle çocuklar ve bebekler üzerinde uygulamayınız.

Kişilerde göz nezlesinin oluşum nedenleri şu şekildedir, Virüsler, Bakteriler, Alerjiler, Göz içine kimyasal madde sıçraması, Göz içine yabancı madde kaçmasıdır. insan hayatında Belirti ve Bulgular Tek ya da her iki gözü de etkileyebilen göz nezlesinin belirti ve semptomları şu şekildedir, Kızarıklık, Kaşıntı, Göz içinde kumlanma hissi, Geceleri oluşan ve sabahları gözlerin açılmasını zorlaştıran göz çapakları, Göz yaşıdır. İnsan hayatında insan sağlığı göz nezlesi riskini artıran faktörler aşağıda belirtildiği şekildedir. Herhangi bir maddeye karşı alerjisi olan kişiler, Viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar, Kontakt lensler. Hayatımızda hem çocuklarda hem de yetişkinlerde insan sağlığı göz nezlesi , gözün kornea kısmının iltihaplanmasına yol açabilmektedir.

Eye Grass, of the eyes itching, redness and conjunctivitis is beneficial.

Augen-Gras, die Augen Jucken, Rötung und Bindehautentzündung ist vorteilhaft.

العين العشب العينين حكة واحمرار الملتحمة هو مفيد.

眼草的眼睛瘙痒,红肿和结膜炎是有益的。

Les yeux de l’Herbe, des yeux, des démangeaisons, des rougeurs et de la conjonctivite, est bénéfique.

Los ojos de la Hierba, de los ojos, picazón, el enrojecimiento y la conjuntivitis es beneficioso.

Occhio Erba e degli occhi, prurito, arrossamento e la congiuntivite è favorevole.

Olho Grama, dos olhos, comichão, vermelhidão e conjuntivite é benéfico.

Глаз травы, глаз, зуд, покраснение глаз и подумал, что это ему выгодно.

Bir yanıt yazın

Paylaş
Paylaş