incir Tansiyonu Dengeler.

İncir potasyum bakımından oldukça zengin olan meyvedir. insan vucudunda Potasyum minerali tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Genel olarak Günümüz beslenmesi daha az potasyum içeren sebze, meyve ve yiyeceklerle birlikte daha çok sodyum içeren hazır gıda, fast-food ve konserve besin içerdiği için yüksek tansiyon en yaygın sağlık sorunlarının başında insan hayatını tehdit eder hale gelmiştir..

********

İncir düzenli tüketildiğinde tansiyonu ve buna bağlı ohayatımızı tehdit eden kalp ve damar hastalıklarını önler. İncir gibi potasyum bakımından zengin sebze ve meyveler yemek koyu yeşil yapraklı sebzeler, beyaz fasulye, balık, mantar, muz… vs. gibi yiyecekler yüksek tansiyonu ve buna bağlı olarak gelişen hayatımızı tehdit altına alan kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Tansiyon  veya diğer adıyla Kan basıncı kanın kalpten pompalanmasına, ara damarcıkların direncine ve atardamar çeperlerinin esnekliğine bağlıdır.

Kan basıncı veya tansiyon insan hayatında yerleşmiş uygulamaya göre önce kasılma basıncı “sistolik basınç”, sonra gevşeme basıncı “diastolik basınç” olarak kayda yazılır ve değerlendirilir. Kasılma basıncı kalbin kasılması sırasında oluşan en büyük kan basıncıdır. buna Büyük tansiyon denir. Gevşeme basıncı kalbin gevşeme veya dinlenme durumunda ölçülen en düşük basınç durumudur.. Buna da küçük tansiyon denir. Gevşeme basıncı “diastolik basınç” yükselirse kalbin beslenmesi azalır ve gücü düşer.

Normal kan basıncı hayvan türleri arasında, bir türün kendi içinde ve bireyden bireye göre büyük ölçüde değişir. Erişkin bir insanın dinlenme durumunda kol atardamarlarındaki ortalama basınç 120/80 mm civadır. (Hg). Zürafa’da beyne kanın gönderilebilmesi için kalbin  260 mm Hg kadar yüksek kasılma basınçları gerekir.

İnsanlarda normal ve yüksek  kan basıncı (tansiyonun) düzeylerini neyin oluşturduğu çeşitli tartışmalara konu olmuştur. 50 yaşın altındaki erişkinlerde 130-90 mm Hg üst normal sınır sayılır. Tansiyon, Kan basıncı normal olarak yaşla artar; bunun sebebi  genellikle atardamarların esnekliklerinin azalmasıdır. Fiziksel etkinlik ve duygusal stres, kan basıncını (tansiyon) geçici olarak yükseltebilir. Kan basıncı, dolaşım sistemi atardamarları içindeki kanın basıncıdır. Kan basıncı ölçümü tansiyon aleti yardımıyla yapılır.,

Fig helps to balance blood pressure.
Feigen, Blutdruck (Blutdruck) Hilft sein stabilisieren.

التين وضغط الدم (ضغط الدم) يساعد على استقرار يكون.

Рис, артериальное давление (АД) Помогает Стабилизировать быть.

無花果,血壓(血壓)有助於穩定是。

Figures, la pression artérielle (pression artérielle) contribue à stabiliser l’être.

अंजीर, रक्तचाप (ब्लड प्रेशर) को स्थिर करने में मदद करता है।

Los higos, la presión arterial (presión arterial) ayuda a estabilizar ser.
Figos, pressão arterial (pressão arterial) ajuda a estabilizar ser.

******

Bir yanıt yazın

Paylaş
Paylaş