Kalp Rahatsızlığına Pikan Cevizi Şifadır.

19 Adet Vitamin ve Mineral İçeriğiyle İştah Dengeleyici Pikan cevizi; folik asit, A, C ve E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi minerallerin değerli kaynağıdır. İçerdiği E vitamini sayesinde özellikle kalp krizi, felç gibi hastalıklara karşı korur. Bağışıklık sistemini de güçlendirici etkisi bulunur. Çokça tüketilen ve Amerika’nın güneyinden bütün dünyaya ihraç edilen pikan cevizi boyutları olarak cevizden küçük ve kabuğu cevize göre yumuşak olan ağaç yemişidir. Ülkemizde de kuruyemiş satan yerlerde mevcut.
********
İçinde bolca antioksidanlara sahip olan pikan cevizi zeytinyağının sağlık açısından en fazla bileşeni olan omega 9 yağ asidinin de kaynağıdır. Tam kalbi yenileyici özelliği vardır. Pikan cevizinin tereyağına benzer tadı lezzetinin temelini oluşturur. Salata ve ev yapımı keklerde tat vericidir. Pikan cevizinin en çok göze çarpan yararı ise kan yağları üzerine olan süper düşürücü etkisidir. Kolesterol içermeyen pikan cevizi düzenli olarak tüketildiğinde kötü kolesterol olarak bilinen LDL’yi düşürmekte ve çoğu kuruyemişten olarak iyi kolesterol olan HDL’yi yükseltmektedir. Yapılan önemli bir araştırmada; sağlıklı bireylere günlük günde 12 adet pikan cevizi tüketdirilmiş ve 8 haftada LDL ve trigliserit düzeylerinin düştüğü, HDL kolesterol düzeyinin de yükseldiği görülmüştür. Pikan cevizi içerdiği yüksek oleik asit ve antioksidanlardan dolayı yüksek kolesterol düşürücü etkisi olan sağlıklı besinlerin başında gelmektedir.

Diyabet riskini azaltır.  En önemlisi pikan cevizinde B kompleks grubu vitaminlerinden B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminlerinden zengin olan pikan cevizi mucize şekilde iştahı dengeler, vücudun ihtiyacı olan kaloriyi yakmasında yardımcı olur. Pikan cevizi kuersetin denilen özel antioksidanı da bolca içerir. Yapılan araştırmalar kuersetin adlı güçlü antioksidanın bazı kanser türleri, Parkinson, Alzheimer ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu bir ilaç gibi etki gösterdiğini belirtmektedir. Kuru yemişler içinde en yüksek diyet lifine sahip olan pikan cevizinin 1 porsiyonunda 2,7 gram kadar diyet lifi sayesinde günlük lif ihtiyacımızın da %10’unu karşılayabilmektedir.

Bir yanıt yazın

Paylaş
Paylaş