Biberiye Kas Ağrılarına Faydalıdır.

Spazmlar karın, kollar, eller ve ayaklarda sık görülür. Ayrıca baldır, hamstrings, kuadriseps kasları ve göğüs kafesi boyunca da fark edebilirsiniz. Basit kas spazmları birçok durumda ağır egzersiz ve güçlü spor yapmaktan kaynaklanır. Sabır, dinlenme, nazik germe hareketleri ve kas masajı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Biberiye etkili bir şekilde iltihaplı kas dokusunu dindiren, ağrı ve acıyı alan doğal bir anti-inflamatuar Aromatik bir bitkidir. Ayrıca hızlı iyileşmeyi desteklemek için kan dolaşımını arttırır. Bunun dışında biberiye yağı da baş ağrıları, kas ağrıları, romatizma ve hatta artrit tedavisinde kullanılabilir.

1 fincan kaynatılmış sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş biberiye ekleyin. Kapatın ve yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekleyin, süzün ve yudumlayın. Bu çayı günde 3 defa içiniz. Ayrıca, 1 çorba kaşığı sıcak hindistan cevizi veya zeytinyağını birkaç damla biberiye uçucu yağı ile karıştırın. Günlük olarak etkilenen alana birkaç kez masaj amaçlı kullanın.

##*##*

Başka bir seçenek de, sıcak su ile dolu bir küvete 1 çay kaşığı biberiye uçucu yağını eklemektir. Menstrüel kramp ya da kas spazmlarını rahatlatmak için 15 dakika banyoda bekleyin. Gerektiği kadar tekrarlayın. Sizin kaslarınızda istemsiz olarak sertlik, gerginlik ya da şişkinlik hissettiniz mi?Yada spor sonrası kaslarınızın tutulduğunu? Ya da kendinizi gergin hissettiğiniz zamanlar oldu mu? Herkeste meydana gelebilen böyle durumlara kas spazmı yada kramp adı verilir

*#
*#
insan sağlığına faydalı insan sağlığına faydalı biberiye yağı en az insan sağlığına faydalı biberiye kadar faydalı ve insan sağlığına faydalı biberiye kadar konuşuluyor.. insan sağlığına faydalı biberiye yağı sayesinde şifa bulan ve fazla kilolarından kurtularak zayıflamak isteyen kişiler dolayısıyla insan sağlığına faydalı insan sağlığına faydalı biberiye yağının nasıl yapıldığını merak ediyorlar.

#*#*

Ayrıca insan sağlığına faydalı biberiye yağı ile kalbinizi güçlendirebilir, astım hastalığınıza çözüm bulabilirsiniz. insan sağlığına faydalı biberiye yağı sayesinde sinüzit sorununuzu çözmek de artık çok kolay.. insan sağlığına faydalı biberiye yağı ile sinüzit sorunu yaşamayacaksınız. insan sağlığına faydalı biberiyenin sinüzit sorununuzu geçirmesiyle artık sinüzit kaynaklı baş ağrılarına elveda diyebilirsiniz.

********

insan sağlığına faydalı biberiye Nedir, insan sağlığına faydalı biberiye Hakkında Bilgi insan sağlığına faydalı biberiye (Rosmarinus officinalis), Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden, çalı görünümünde, mavi-mor çiçekler açan, iğneye benzeyen ince yapraklı ve dört mevsim yeşil kalabilen bir bitkidir. insan sağlığına faydalı biberiyenin anavatanı Akdeniz’dir. Milattan Önce, Antik Yunan döneminden itibaren çeşitli amaçlarla kullanılan insan sağlığına faydalı biberiye, sağlık üzerine olumlu etkileri nedeniyle zaman içerisinde Avrupa’da ve dünyada da yetiştirilmeye başlanmıştır.

******

Gıdaların antioksidan kapasitesini gösteren değer olan ORAC değeri kurutulmuş insan sağlığına faydalı biberiye için 112.200’dür. Bu değer ile insan sağlığına faydalı biberiye, antioksidan kapasitesi en yüksek olan gıdalar listesinde ilk sıralarda gelmektedir. En yüksek antioksidan kapasitesine sahip gıdaları öğrenmek için buraya tıklayın.

Beyin Sağlığı (Hafıza) : insan sağlığına faydalı biberiye ilk olarak Antik Yunan döneminde hafızayı güçlendirmek ve konsantrasyonu arttırmak için kullanılmaya başlanmıştır. Gelişen bilimle birlikte son yıllarda yapılan araştırmalarda yapısında bulunan karnosik asitin beyin ve sinir hastalıkları üzerinde birçok olumlu etkisi olduğunu tespit etmiştir. Karnosik asit beyin ve sinir hücrelerini koruyucu ve güçlendirici özellik göstermektedir. Bu özelliği ile hafıza kaybı, yaşa bağlı bunama ve yaşa bağlı Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde oldukça etkili ve faydalı bir maddedir. insan sağlığına faydalı biberiyenin yapısında bulunan uçucu yağlar beyni çok hızlı bir şekilde uyarırlar ve beynin konsantrasyonunu artırırlar. Konsantrasyonun artması ile birlikte zihinsel faaliyet hızlanır, hafıza güçlenir, yükselen stres seviyesi düşer.

**

Migren ve Diğer Ağrılar : insan sağlığına faydalı biberiye yüzyıllardır migren, baş ağrısı, çeşitli kas ve eklem ağrılarının dindirilmesi için kullanılan bir bitkidir. insan sağlığına faydalı biberiyenin yapısında bulunan uçucu yağlar vücudumuzda ortaya çıkan birçok bölgesel ağrının ve migrenin geçirilmesinde etkin rol oynar. Migren ve baş ağrısı için düzenli insan sağlığına faydalı biberiye tüketiminin faydası olmakla birlikte aniden ortaya çıkan ağrıların geçirilmesinde insan sağlığına faydalı biberiyenin yapısındaki uçucu yağların solunum yoluyla vücuda alınması ağrının azaltılmasında veya yok edilmesinde oldukça etkilidir.

######

insan sağlığına faydalı biberiye’nin Sağlığa Zararları – Yan Etkileri
Son yollarda yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki insan sağlığına faydalı biberiye bitkisi ve Adaçayı bitkisi, şifalı bitkiler diye tabir ettiğimiz bitkiler arasında en güvenilir ve vücudumuz için en faydalı bitkilerdir. Adaçayı, insan sağlığına faydalı biberiye bitkisine göre daha güçlü ve etkilidir. Bu nedenle adaçayının fazla tüketilmesi önerilmez. insan sağlığına faydalı biberiye bitkisinin sağlıklı bireylerde her hangi bir yan etkisinin veya zararının olduğu bugüne kadar tespit edilmemiştir. Bilimsel olarak da insan sağlığına faydalı biberiyenin kullanım miktarı konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

#
#

insan sağlığına faydalı biberiye Nasıl Kullanılmalı? insan sağlığına faydalı biberiye bitkisini birçok farklı şekilde kullanmak mümkündür. Baharat: Yapraklarını taze veya kurutulmuş olarak yemeklerinize ve salatalarınıza farklı lezzetler elde etmek için kullanabilirsiniz. Taze insan sağlığına faydalı biberiye yapraklarını buzdolabında cam kavanoz içerisinde birkaç hafta saklamak mümkündür. Kurutulmuş insan sağlığına faydalı biberiye yapraklarını da cam kavanoz içerisinde uygun şartlarda (nemsiz, kuru ve ışıksız ortam) bir yıla kadar saklamak mümkün.

#*#*

Nefes Açıcı Buhar Banyosu : Solunum yolu hastalıklarının, migren ağrısının ve baş ağrısının giderilmesi için insan sağlığına faydalı biberiye ile hazırlanan buhar banyosu ideal bir uygulamadır. insan sağlığına faydalı biberiye buhar banyosu için, bir tencere içerisine iki yemek kaşığı kadar kuru insan sağlığına faydalı biberiye koyun ve suyu bir dakika kadar kaynatın. Taze insan sağlığına faydalı biberiye kullanmak isterseniz 3-4 dal koymanız yeterli gelecektir.

Bir yanıt yazın

Paylaş
Paylaş