Kırmızı Pancar Kaynatılıp içilirse idrar Söküyor.

İnsanlarda idrar kaçırma, erkekleri utandırıyor, kadınları depresyona sokuyor. İnsan vucudunda aşırı Aktif Mesane Hastalarında Depresyon Riski 3 kat daha fazladır. Kısaca Aşırı Aktif Mesane (AAM), işten ayrılma, erken emeklilik ve depresyon sebeplerindendir. Genellikle çok yaygın olan bu rahatsızlık, genç yaşta okul başarısını etkiliyor, Ayrıca 40 yaş üstünde cinsel hayatı bitiriyor. Hatta öyle ki Aşırı Aktif Mesane olanlarda depresyon riski diğer insanlara göre 3 kat fazladır. Aşırı Aktif Mesane kadınları ve erkekleri erken emekli olmaya zorluyor, seyahate çıkmayı engelliyor, insanları sosyal olmaktan koparıyor. Tuvalete yetişemeyeceğim kaygısı ile hareket eden Aşırı Aktif Mesane hastalarında düşme riski %26, kırık riski %34 daha fazla.
********
Aşırı Aktif Mesane toplumun neredeyse 6’da birini etkiliyor ama hekime başvurma oranı oldukça düşük. En çok kadınlarda görüldüğü düşünülüyor ancak veriler, erkeklerde de görülme oranının kadınları yakaladığını gösteriyor.

Üroloji Uzmanlerı bu hastalık erkekleri utandırıyor, kadınları ise depresyona sokuyor’ diyor. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artıyor Günde 8’i geçen sayıda sık idrara çıkma, sıkışarak idrara gitme, gece idrar yapmak için uyanma ile karakterli bir sendrom olduğunu söyleyen Üroloji Uzmanları yaş ilerledikçe Aşırı Aktif Mesane görülme sıklığı artıyor.. Sebepleri arasında mesane dokusundaki yaşlanma, pelvik taban adalelerinde bozulmalar, erkeklerde prostat büyümesinin yarattığı değişiklikler, obesite, şeker hastalığı olabilir’ dedi.

Depresyon riski 3 kat fazla, Aşırı Aktif Mesane konusunda toplumda bilgi ve bilinç eksikliğinin çok fazla olduğuna dikkat bilim adamları toplumun neredeyse 6 da birini etkileyen bu durum için hekime başvuru oranları çok düşük. Şikayetler başladıktan sonra doktora başvurmak için geçen süre ise neredeyse üç yılı buluyor.
******
Hastaların yalnızca yüzde 10’u tedaviye başlıyor. Hastaların yüzde 40’lık bölümünün ise doktora hiç bir dönemde başvurmadığını söylüyor” dedi. Aşırı Aktif Mesane ile depresyon arasında bir ilişki olduğunu söyleyen bilim adamları bu hastaların normal popülasyona oranla 3 kat fazla depresyon riski taşıdıklarını belirtti. Düşme riski % 26, kırık riski % 34 daha fazla, İleriki yaşlarda sıkışma sonrası tuvalete yetişmek konusunda problemler yaşandığını belirten bilim adamları ‘Acilen tuvalete gitme ihtiyacı ile ayağa kalkan yaşlı hastanın tansiyon düşmesi, denge problemi ya da takılmak suretiyle düşme ve dolayısıyla kırık çıkı zedelenme ihtimali oldukça yüksektir ve Aşırı Aktif Mesane hastalarında düşme riski % 26, kırık riski ise % 34 oranında daha fazladır’ dedi.

Sosyal, cinsel ve iş hayatını etkiliyor. Aşırı aktif mesane tedavi edilmezse sosyal, cinsel ve iş hayatında ciddi sorunlara sebep oluyor. Bu sebeple Aşırı Aktif Mesane olanlarda erken emekli olma isteği erkeklerde yüzde 7 kadınlarda ise yüzde 5 oranında daha fazla olduğu biliniyorUzmanlar Aşırı Aktif Mesane’nin neden olduğu depresyonun ek sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğinin altını çiziyor ve ekliyor: Kırıklar, düşmeye bağlı travmalar, idrar kaçırmanın yol açtığı cilt lezyonları da olumsuzluklar arasında sayılmalıdır.
##*##*
Altta yatan sebebin nörolojik bir rahatsızlık olması durumunda ise Aşırı Aktif Mesane sebebiyle böbreklerin diyaliz gerektirecek ölçüde bozulmalarına kadar gidecek bir süreç başlayabilir.Tedavi arayışında olmamak bedensel ve ruhsal tahribat sebebidir.” Medikal tedavilerle başarı oranı yüksek Aşırı Aktif Mesane tedavisinde diyet, hayat tarzı düzenlemesi ve antimuskarinik olarak isimlendirilen gruptaki ilaçların kullanımı ile yüzde 85’lere varan başarı oranları yakalanabiliyor. Bu durumda tedavi öncesi ve tedavi sırasında doktorunuza danışarak Kırmızı pancar kaynatılıp içilirse idrar sökülmesine faydalıdır..

Uzmanlar Aşırı Aktif Mesane’ye yüksek başarı sağlayan medikal tedaviler varken cerrahi tedavi ile yaklaşmak hem yanlıştır hem de spesifik bir cerrahi tedavisi yoktur” dediler. Tedavide etkin çözüm: Botulinum Toksin A Enjeksiyonu Aşırı Aktif Mesane konusunda gerek oluş mekanizması ve gerekse tedavide yeni arayışlar sürüyor. Ancak uzmanlara göre, son yıllardaki en flaş gelişme ilaca dirençli İdiopatik (sebebi belli olmayan) Aşırı Aktif Mesane olgularında botulinum toksin kullanımının yüz güldürücü sonuçlar vermesi. Botulinum Toksin A ile ilgili merak edilenler – Aşırı Aktif Mesane tedavisinde Botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi alternatifi son yılların en önemli tedavi gelişmelerinden biri kabul ediliyor. İlaca cevapsız Aşırı Aktif Mesane hastalarında botulinum enjeksiyonu dramatik düzelmeler sağlamak suretiyle yüz güldürücü tedavi başarılarını ortaya koyuyor. Ayrıca idrar kesesi içerisine uygun dozlarda ve enjeksiyon konusunda bilgili hekimlerce uygun noktalara yapılacak botulinum toksini injeksiyonu zahmetsiz ve günü birlik işlemlerle tedaviyi sağlıyor. Tedavide enjeksiyon etkisinin minimum 6 ay devam etmesi bekleniyor. Tekrarlayan enjeksiyonlarda bu zamanın 9 aya kadar uzamaya başladığı da pozitif yönü olarak değerlendirilebilir.

******

Bir yanıt yazın

Paylaş
Paylaş