Elma kurusu Öksürüğe şifadır

Bu tamamen size kalmış. Dilimlerken de tercihen elma dilim patates gibi dilimleyebilir yada ortasındaki saplı, çekirdekli kısmı çıkararak yuvarlak dilimler elde edebilirsiniz. Bütün elmalarınız bitene kadar aynı işleme devam edin.Öksürük başladığında, Elma kurusunun tüketilmesi,,öksürüğe şifa getirdiği bilinmektedir. Elmanızın yarım havuç kadar bir miktarını kesip su’da 10 dakika kaynatarak ocağın altını kapatın . içerisine bir kaç dal ıhlamuru da atıp, 5 dakika demlenmeye bırakın. Biraz ılıyınca 2 çay kaşığı çiçek balı ekleyerek afiyetle içiniz. Terciğen içerisine limonda koyabilirsiniz. Öksürük şikayetinizi anında kesen şifalı faydalı içecek olacaktır. Afiyet olsun.

********

 Bolca güneş alan bir dış mekanda temiz bir örtünün üzerine elmalar üst üstte gelmeyecek şekilde serin. Elmaların üst üste gelmesi istediğiniz gibi kurumasını önleyeceği gibi kurutma esnasında da birbirine yapışır ve elma kurusundan istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. Elma kurusu, Mevsiminde bol olan elmaları sizde evinizde kurutarak kışa saklanır. Sonrasında gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Elma kurusu yapımı ve saklaması kolaydır. Sizde evinizde kolaylıkla elma kurusu yapabilmek için size elma kurusu tarifi verelim;

Elma kurusu nasıl yapılır, Öncelikle tercih ettiğiniz elma çeşidini yıkamakla başlayalım. Yıkadığınız elmaları süzün ve arzuya göre kabuklarını soyabilir ve ya kabuklu elma kurusu yapabilirsiniz bu tamamen size kalmış. Komposto yapımında kullanmak istiyorsanız kabuklarını soyabilir. Kuru meyve gibi çayın yanında atıştırmak için tüketeceğiniz elmaların kabuklarının soyabilirsiniz.

O yüzden dikkat edin! Eğer elma kurusunun erkenden elde  etmek isterseniz çamaşır telinin üzerine bez örtünüzü serersiniz, daha hızlı kuruduğunu görürsünüz. İyice kuruyan elma kurularını bez torbalara koyun ve ağzını sıkıca kapatın. Serin bir ortamda veya buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Elma kurusunu komposto yaparak kullanabilir. Kuru meyve olarak tüketebilirsiniz.

********

Bir yanıt yazın

Paylaş
Paylaş