Domates Kemik Sağlığına Yararlıdır

Kemiklere faydalı Domates in konusunda yapılan bilimsel araştırmalar yeni olmakla birlikte, domatesin antioksidan etkisinin ve özellikle zengin likopen içeriğinin kemik sağlığı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Kemiklere faydalı Domates menopoz sonrası dönemde bulunan kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre bu dönemde domatesi beslenme programından çıkarmanın “oksidadif stresi” arttırdığı ve kemik dokusunda olumsuz değişimlere neden olduğu belirlenmiş. Kemiklere faydalı Domates in kemik sağlığına faydası konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmakla birlikte teorik olarak antioksidan etkisinin kemiklere de faydalı olduğunu söylemek yanlış olmaz.
********
Sağlıklı cilt bakımına yardımcı Domates , sağlıklı dişler, saç, ve kemiklere yardım etmektedir. Domates suyu topikal uygulamada ciddi güneş yanığı tedavilerinde fayda sağlamaktadır. Domates günlük tüketimi UV kaynaklı sorunlara karşı cildi korumaktadır. Kemiklere faydalı Domates birçok cilt ürününün içinde bulunmaktadır. Buna ek olarak domates cildin temizlenmesini sağlamaktadır ve yaşlanmaya bağlı oluşan cilt sorunlarından da kişileri korumaktadır. Kemiklere faydalı Domates  in diyabet hastalığına iyi geldiği Amerikan Tıp Derneği’nin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Kan şekerini düşürmesinden dolayı kan şekerini dengelemekte ve sağlıklı bir seviyede tutmaya yardım etmektedir. Bu sağlanan yararlar neticesinde oluşabilecek diğer tüm hastalıklara karşı domates koruyucudur ve bu hastalıkların riskini en aza indirmekle yetkilidir. Harika etkilere sahip domates içinde bulundurduğu vitaminler ve minarelerle tam bir besin deposudur.  Kemiklere faydalı Domates  te bulunan a-c vitamini, potasyum, fosfor, demir, B2-B5-B6 vitamin,  ve  antioksidanlarla tam bir şifa kaynağıdır. Bu vitaminlere vücudumuzun çok fazla ihtiyacı bulunmaktadır. Ayrıca vücudumuzda bulunan toksit maddelerin atılmasında en etkili sebze konumundadır.

Kemiklere faydalı Domates  içinde bulundurduğu follik asit, lopik asit ile  kansere doğal koruyucudur. Özellikle cilt problemleri olan insanların domatesi tüketmeleri çok faydalı olacaktır. Harika bir besin domates.  Kemiklere faydalı Domates  te bulunan likopenin karşı koruyucu etkisi vardır ve bu sayede kardivovasküler hastalıklara karşı insanların bünyesini korumaktadır. Domates düzenli tüketildiğinde kandaki LDL kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürdüğü kanıtlanmıştır.hem kabızlık hem de ishali önleyerek sağlıklı sindirim sistemine sahip olmamıza neden olmaktadır. Ayrıca vücuttaki toksinlerden arınmamıza neden olmaktadır.  Kemiklere faydalı Domates  Bunlara ek olarak içerisindeki yüksek miktardaki lif bulunması nedeni ile kabızlık semptomlarını azaltabilmektedir. Domates bu özelliği sayesinde bağırsakları ıslak ve hareketli tutmaya yardımcı olmaktadır.  içerisinde potasyum, lif, koli ve C vitaminin olması nedeniyle dolaylı olarak kalp sağlığı bakımından ciddi anlamda yararlı katkıları bulunmaktadır. İçerisinde aynı zamanda antioksidan olması onun iyi bir kan temizleyici olması ve damarlardaki tıkanıklıklara engel olmasını sağlamıştır.  Kemiklere faydalı Domates  Bu nedenlerden dolayı kişilerin kalplerinin bir koruyucusu olmuştur. Kalp damarlarında oluşan herhangi bir tıkanıklık kalbin daha fazla çalışmasını ve bu nedenle çok daha çabuk yorulmasına neden olmaktadır.  Kemiklere faydalı Domates  işte bu nedenle domatesin kan basıncını düşürüyor olması ve damar tıkanıklığını engellemesi nedeni ile kalp sağlığını korumaktadır. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmedi ve kanserden koruması sebebiyle faydaları saymakla bitmez. Ancak burada önemli bir nokta vardır. Piyasada satılan domatesler genetiği değiştirilmiş ürünler olduğu için etkileri yarardan çok zarar verici yönde olmaktadır.  Kemiklere faydalı Domates  in günlük tüketimi yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyona yakalanma riskini azaltmaktadır. Bu durum domateste etkileyici seviyede bulunan potasyum miktarından kaynaklanmaktadır. Potasyum, kan damarları ve arter gerginliği azaltması nedeni ile dolaşımını artırarak hipertansiyonu ortadan kaldırmaktadır.  Kemiklere faydalı Domates  Elimizden geldiğince doğal üretilmiş ve genetiği değiştirilmemiş domates tüketmemiz bizim için çok önemlidir. Domatesin diğer faydaları ise diyet yaparken tüketmemiz durumunda zayıflamaya yardımcı bir besindir.  Kemiklere faydalı Domates  Lifli yapısı ile sizi tok tutmaya yardımcı olur. Ayrıca vücutta bulunan toksin maddeleri atarak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Domates suyunun içindeki enerji diyet esnasında sizi dinç ve dinamik kılacaktır. Domates a-c vitaminleri bakımdan zengin olması bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

Kemiklere faydalı Domates  bu sayede sizi hastalıklara karşı daha dirençli hale getirecektir. Domatesin faydaları saymakla bitmez. Bol miktarda doğal domates tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Domates, patlıcangiller familyasından olup, anavatanı Güney ve Orta Amerika olan, genellikle kırmızı renkli olan meyvesi yenebilen otsu bir bitki türüdür.  Kemiklere faydalı Domates  10 veya 15 cm boyu olan domates odunsu bir gövdeye sahiptir. 10–25 cm uzunluğunda olan yapraklarının üzerinde 5-9 yaprakçık bulunmaktadır. Yaprakları tüylüdür. Çoğu vitamin bu meyvede bulunmaktadır ve kanseri önleyici bir yapısının olduğu bilinmektedir.  Kemiklere faydalı Domates  bu vitamin ve önleyici mineraller domatesin kabuğunda bulunur. En büyük üretimi yapan ülkeler Çin, ABD ve Hindistandır. Domates kendisine mutfakta çok büyük bir yer bulmuştur. Birçok yemekte kullanılıyor olması bir yana yemeklere konulan salçanın temel maddesi domatestir.  Kemiklere faydalı Domates  Sadece bununla kalmayıp ham olarak salatalarda kullanılabilen bir üründür. Buna ek olarak domates suyu da içecek olarak tüketilmesi ile de dünya üzerinde giderek yayılmaktadır.  Kemiklere faydalı Domates  ayrıca yaz ürünü olması nedeniyle konserve yapılarak kışında orjinal tüketim imkanı sunmaktadır. Domatesin içerisinde bulunan besin değerlerine bakacak olursak eğer özellikle A ve C vitamini bakımından yüksek bir miktara sahip olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra folik asit miktarı bakımından da oldukça zengindir.  Kemiklere faydalı Domates  Tüm bunların yanında ayrıca bu üründe alfa lipoik asit, kolin, likopen, beta-karoten ve lutein de gibi maddeler gibi birçok çeşitli ve faydalı besinleri içermektedir. Domates özellikle antioksidan deposu olarak bilinen bir besindir ve bu nedenle Alfa-lipoik asit, glikozu enerjiye dönüştürmek için vücuda yardım etmektedir.  Kemiklere faydalı Domates  yapılmış olan bilimsel çalışmalar sonucunda da lipoik asitin kan şekeri kontrolüne yardım ettiği açığa çıkarılmıştır.

Domatesin içerisinde bulunmakta olan likopen bu ürüne kırmızı rengini veren antioksidandır. Kemiklere faydalı Domates  Tek bir domates günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık % 40’ını sağlayabilir. C vitamini vücudun sistemlerine zarar veren kansere neden olan serbest radikallere karşı önleyici, doğal bir antioksidandır. Ayrıca, bol miktarda vitamin A ve potasyum gibi demir içerir.  Kemiklere faydalı Domates  potasyum sinir sağlığını korumada önemli bir rol oynar ve demir normal kan sağlığını korumak için gerekli bir maddedir. Aynı zamanda K vitamini domateste bol miktarda bulunmaktadır. Yapılan birçok çalışmanında desteği ile domatesin sağlık açısından insan vücuduna güçlü ve oldukça yararlı etkileri olduğu ortaya koyulmuştur.  Kemiklere faydalı Domates  in kanserle mücadele ettiği, kalp sağlığını koruması, cilde tazelik kazandırması gibi vücuttaki birçok organa çeşitli faydaları bulunmaktadır. Ancak domatesin içerisinde bulunan besin değerlerinden sağlanan yararlardan en yüksek derece faydalanabilmek için diğer tüm besinler gibi yeterli miktarda tüketilmesi, aşırıya kaçılmaması oldukça önemlidir.  Kemiklere faydalı Domates  tüketilen birçok ürün gibi domatesin faydalarının sayısı da oldukça fazladır. İnsanların domates tüketimi arttıkça kalp hastalıkları ve kansere yakalanma riskleri de azalmaktadır. Domates günlük alım miktarı karşılanarak düzenli bir şekilde tüketildiği zaman cilt ve saç sağlığına da yarar sağlamaktadır.  Kemiklere faydalı Domates  kişilerin kilo alma riskini azaltarak enerji vermesiyle bilinen domates oldukça popüler bir meyvedir. Genel anlamda bakıldığında domatesin obezite sorununu giderdiği ve sinir sistemini olumlu yönde etkilediği bilinmektedir. Tüm bunlara ilave olarak uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafıza ile ilgili sorunları da gidermektedir.

İndeks: a vitamini, c vitamini, K vitamini,  potasyum, fosfor, demir, B2 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini,  Sindirim Sistemi, Hipertansiyon, Diyabet, Cilt, Kemik, Vitamin A, Vitamin C, Vitamin K, Potassium, Phosphorus, Iron, Vitamin B2, Vitamin B5, Vitamin B6, Digestive System, Hypertension, Diabetes, Skin, Bone,

https://faydaliyasam.com/pancar-kereviz-ve-havuc-suyu-ile-kanseri-bitirir/

https://www.naturlebens.com/zemzem-suyu-genclestirir/

https://www.bitkiveinsan.com/insanda-uzun-sac-anten-etkisiyle-duyargadir/

******

https://www.bitkiveinsan.com/guzelligin-sirri-kara-uzumdedir/

https://www.enerjistmasor.com/shiatsu-parmak-basinci-masaji-enerjiyi-duzenler/

https://www.humancurative.com/tahin-cocuklarin-beyin-ve-zekasini-gelistirir/

******

********

Bir cevap yazın