Dut  Kabızlık, Bulantı, Ağrı ve Sindirime Faydalıdır

Sindirim Sistemi Genel olarak meyve ve sebzelerde bulunan lifler Dut meyvası içeriğinde de bulunmaktadır. Dut meyvası içeriğinde bulunan lif sayesinde sindirim sistemi sağlığını geliştirir ve hızlandırır. Vücuda alınan gıdaların sindirim sistemi organları tarafından taşınmasını kolaylaştıran dut meyvası, kabızlık, bulantı ve ağrı gibi sorunların önüne geçmektedir. Dut meyvası ayrıca sindirim sistemi için faydalı besin kaynağıdır
********
Dut meyvası antioksidanlar açısından çok zengindir. Dut meyvası bu özelliği sayesinde çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Dut meyvası lutein, B karoten ve A karoten, zeaksantin, flavonoidler, antosiyanin, açısından fazlasıyla zengindir. Dut meyvası Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin olan çok hastalığa iyi geldiği eski çağlardan beri bilinmektedir. Dut meyvası besin maddelerinin sağlık açısından çok faydası vardır. Dut meyvası Perotein olarakta çok zengindir. A vitamini, E vitamini, C vitamini ve K vitamini Dut meyvası oldukça zengindir.

Ayrıca Dut meyvası Kalsiyum, demir, folat, tiamin, nisain kaynağıdır. Dut meyvası bir çok meyve sebze gibi cilt sağlığına katkıda bulunmaktadır. Beyaz Dut meyvası ateş düşürücü, idrar söktürücüdür. (diüretik) Kara Dut meyvasından elde edilen şurubun ağız ve boğaz hastalıklarında faydalı etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Eskiden beri geleneksel olarak insan sağlığında ilaç ve tedavi amaçlı kullanılan Dut meyvası özellikle mantar ve saçkıran hastalıklarının tedavisinde sürekli kullanılmıştır. Dut meyvası, taze ve kuru hali ile diyabetik hastalı için kan şekerinin sağlıklı seviyede tutulmasına yardımcı olur. Dut meyvası kan şekerini sağlıklı seviyede tutmasına yardımcı olan flavonoid’in çok zengin olduğu bilim adamları  bilinmektedir.  Dut ağacının yaprakları ipek böcekleri için çok değerli besinler içerir.

https://faydaliyasam.com/pancar-kereviz-ve-havuc-suyu-ile-kanseri-bitirir/

https://www.naturlebens.com/zemzem-suyu-genclestirir/

https://www.bitkiveinsan.com/insanda-uzun-sac-anten-etkisiyle-duyargadir/

******

https://www.bitkiveinsan.com/guzelligin-sirri-kara-uzumdedir/

https://www.enerjistmasor.com/shiatsu-parmak-basinci-masaji-enerjiyi-duzenler/

https://www.humancurative.com/tahin-cocuklarin-beyin-ve-zekasini-gelistirir/

******

********

Bir cevap yazın