Elma Alzheimer’a Faydalıdır

Fareler üzerinde yapılan yeni bir araştırma, içme elma suyunun Alzheimer’i uzak tutabileceğini ve yaşlanmanın beyindeki etkileri ile savaşabileceğini gösteriyor. Çalışmada elma ile zenginleştirilmiş bir diyetle beslenen fareler, nörotransmitterin asetilkolin seviyesinin yüksek olduğunu gösterdiler ve  Labirent testlerinde normal bir diyetten daha iyi sonuç verdi. Elmanın besin değeri 1 orta boy elma (+- 180 gr, kabuğuyla birlikte) Mis gibi kokusuyla ve tatlı tadıyla benim favori meyvelerimden biri olan elma içerdiği vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sayesinde “mucize besinler” arasında gösteriliyor. Şanslı sayılırız çünkü Türkiye dünya genelinde elma üretimde Çin ve ABD’den sonra 3. sırada geliyor ve bu sayede ülkemizde yetişmeyen meyvelere göre nispeten daha ucuza satın alabiliyoruz.
********
Aralarında kayısı, erik,  kiraz, şeftali, armut, ahududu gibi oldukça popüler meyvelerin bulunduğu “gülgiller” ailesinden olan Alzheimer a faydalı elmanın sağlığa faydaları ile ilgili yapılan çalışmalar, kalp ve damar sağlığının korumasından güçlü bir bağışıklık sistemine kadar pek çok noktada etkili bir besin olduğunu ortaya koyuyor. Bu yazıda “elma şuna iyi gelir” gibi kısa bilgiler yerine bilimsel araştırma sonuçlarına dayanan faydalarına yer vermeye çalıştım. Yazının sonunda ise fazla elma tüketiminin ne gibi sorunlara yol açabileceği ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Alzheimer a faydalı elmanın ister içeceklerden, ister gıdalardan olsun, sürekli olarak toksinler tüketiyoruz ve vücudunuzdan bu toksinlerin temizlenmesinden karaciğeriniz sorumludur. Birçok doktor, fad detoks diyetlerine şüpheyle bakıyor ve iyilikten daha fazla zarar verme potansiyeline sahip olduklarını söylüyor. Şans eseri, karaciğerinizi detoksifikasyona yardımcı olmak için yiyebileceğiniz en iyi ve en kolay yemeklerden biri elma gibi meyvelerdir. Beyin ve Sinir Sistemi Nörotoksin adı verilen, doğal ve yapay olarak bulunabilen toksinlere maruz kaldığımızda sinir sistemi fonksiyonlarında anormallikler oluşur. Alzheimer a faydalı elma birçok sağlık sorunu, aralarında kalp hastalığı, inme, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve uyku apnesi gibi kilolu olma ile ilişkilidir. Kilonuzu yönetmek ve genel sağlığınızı iyileştirmek için doktorlar, lif bakımından zengin bir diyet önermektedir. Lifli gıdalar size fazla kaloriyi ödemeden sizi dolduracaktır. Günde en az bir elma yiyen kadınlar, elma yemeyenlere kıyasla % 28 daha az miktarda tip 2 diyabet geliştirebilirler. Elmalar, kan şekeri dalgalanmalarını köreltmenin anahtarı olan çözünebilir elyafla yüklenir. Bunun nedeni sinir dokusunun bu toksinler nedeniyle zarar görmesidir ve bu duruma “nörotoksisite” adı verilir. Alzheimer a faydalı elma Hemoroid anal kanalda şişmiş bir damardır ve hayatı tehdit edici olmamakla birlikte bu damarlar çok acı vericidir. Bunlara pelvik ve rektal bölgede aşırı basınç uygulanır. Kabızlığı kontrol eden bölüm ve paket, lif tuvalete giderken aşırı gerginleşmenizi engelleyerek hemoroidi hafifletmeye yardımcı olur.“Ben bu toksinlerle temas etmiyorum” diye düşünebilirsiniz ancak Kemoterapi, Radyoterapi, bazı ilaçlar, gıda kimyasalları, tarım ilaçları ve bazı kozmetik ürünler bu nörotoksinlerden içerir ve farkında olmadan bu toksinlere maruz kalabilirsiniz.
******
Alzheimer a faydalı elmanın kabızlık, diyare ve karın ağrısı ve şişkinlik ile karakterizedir. Doktorlar, bu Semptomları kontrol altına almak için sütten ve yağlı gıdalardan uzak kalmanızı önerirken, diyette yüksek miktarda lif alırlar. Ayrıca nörotoksisite sadece dışarından vücuda giren maddeler nedeniyle değil aşırı stres yüzünden artan serbest radikaller nedeniyle de oluşabilmektedir. “Oksidatif stres” denen bu durum beyin hücrelerinde hasara yol açabilmektedir. Alzheimer a faydalı elma ve diğer yüksek lifli yiyecekleri yiyen kişilerin, beyin dopamin üreten sinir hücrelerinin parçalanmasıyla karakterize edilen Parkinson hastalığına karşı belli miktarda koruma sağladığını gösteriyor. Bilim adamları bunu antioksidanların serbest radikal mücadele gücüne bağladılar. Nörotoksinlerin sinir sistemi üzerindeki etkileri ne kadar süreyle ve ne miktarda maruz kalındığına bağlı olarak değişmekle birlikte baş ağrısı, bilişsel fonksiyonlarda zayıflama, sanrılar, hafıza zayıflaması gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu alanda yapılan çalışmalar Alzheimer a faydalı elmanın, muz ve portakalla birlikte nörotoksinlere karşı hücre yapısını koruduğunu ve strese bağlı hücre hasarını önlediğini ortaya koymaktadır. Aynı araştırmalara göre elma ve diğer meyvelerin düzenli tüketimini sinir dokusunun bozulumu ile ilgili Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkların görülme riskini düşürmektedir. Kan Şekerinin Dengelenmesi Alzheimer a faydalı elmanın kan şekerini dengelemesi konusunda yapılan çalışmalar aslında oldukça yeni sayılır ama bu araştırmalarda elde edilen sonuçlar için ümit verici denebilir. Elmanın şekeri düzenleyen etkisinin temel nedeni bir antioksidan olan “polifenol” bakımından zengin olması.

Ponifenoller gıdalar yoluyla alınan karbonhidratların sindirimini ve vücut tarafından işlenmesini yavaşlatarak kan şekerinin yemekten hemen sonra aşırı yükselmesini önlüyor. Bir diğer araştırmaya göreyse Alzheimer a faydalı elma, yaban mersini ve üzüm gibi meyveleri düzenli olarak tüketmek tip 2 diyabet riskini önemli oranda azaltıyor. Ancak aynı araştırmada bu meyvelerin suyunu içmenin yüksek oranda şeker içermesi nedeniyle tip 2 diyabet riskini artırdığı belirtilmiş. Yani günde 1 Alzheimer a faydalı elma, 100 gram yaban mersini veya 100 gram üzüm yemek faydalı ama aşırıya kaçmak zararlı olabiliyor. Kalp SağlığıElmanın pıhtı veya plak oluşumunuz bağlı damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi, hipertansiyon, oksidatif strese bağlı damar tahribatı gibi kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığı uzun zamandır biliniyor. Bunun 2 nedeni var; ilki “flavonoid” adı verilen güçlü bir antioksidan bakımından zengin olması, ikincisi ise sindirimi düzenleyen besin lifi içermesi. Günde 1 Alzheimer a faydalı elma yiyerek toplam kolesterolü ve LDL kolesterolü düşürebilir ve pek çok damar hastalığının başlıca nedeni olan “yağ oksidasyonu (lipid peroksidasyonu)” riskini azaltabilirsiniz.

Elma dışında flavonoidler bakımından zengin diğer gıdalar arasında maydanoz, yabanmersini, siyah çay, limon ve yer fıstığı bulunuyor. Kansere Karşı Koruma Kanser Araştırmaları Enstitüsü’ne göre Alzheimer a faydalı elma, yüksek besin lifi içeriğiyle kolon kanserine, yüksek C vitamini içeriğiyle gırtlak kanserine ve antioksidan içeriğiyle mide ve akciğer kanserine karşı koruma sağlıyor. Enstitü tarafından desteklenen ve yayınlanan araştırmalarda hiçbir meyvenin tek başına yeterli olmadığı ancak Alzheimer a faydalı elmanın kansere önlemede en etkili meyve olduğu belirtilmiş. Elmanın kansere karşı etkisi üzerine yapılan bir diğer araştırmaya göre elmada bulunan quercetin, kateşin, phloridzin ve klorojenik asit kadınlarda akciğer kanseri riskini %21 oranında azaltıyor laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan bir çalışmada ise kırmızı Alzheimer a faydalı elmanın mevcut kanserli tümörlerin küçülmesini sağladığı tespit edilmiş. Felç 20 farklı araştırmanın sonucuna göre günde 2 küçük elma (200 gr) felç riskini önemli oranda azaltıyor. Yine aynı araştırmalara göre her gün 200 gram taze sebze yerseniz felç riski %11 oranında azalıyor. Alzheimer a faydalı elmada bulunan elyaf da yardımcı olabilir. Fiber, ya yedek olduğunuzda hareket etmenizi sağlamak için kolonuzdan su çekebilir ya da bağırsaklarınızı yavaşlatmak için dışkınızı fazla emer. Kırmızı elmalar, quercetin adı verilen bir antioksidan içerir. Son yıllardaki araştırmalar, quercetin’in özellikle stres altındayken bağışıklık sisteminizin güçlenmesine ve güçlenmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Tüm araştırmalar elmanın felç riskini azaltan etkisinin başta “kuersetin” olmak üzere içerdiği diğer antioksidanlar nedeniyle oluştuğu belirtiliyor. Geçmişteki çalışmalar konuyla ilgili bölünmüş olsa da, son zamanlardaki uzun süreli araştırmalar, meyveler açısından zengin olan, Alzheimer a faydalı elmalar gibi antioksidanlar içeren bir diyet olan kişilerin katarakt geliştirme olasılığının yüzde 10 ila 15 daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. Hollanda kaynaklı 20.069 kişinin katılımıyla yapılan geniş çaplı araştırma bu verileri doğrular nitelikte. Yaşları 20 ile 65 arasında değişen ve herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan katılımcılar 1 yıl boyunca takip edilmiş. Daha çok taze sebze ve meyve tüketen katılımcılarda felç görülme oranının diğerlerine göre %53 daha az olduğu belirlenmiş. Bu araştırmalara göre felç riskini azaltan Alzheimer a faydalı elma dışındaki diğer meyve ve sebzeler ise şöyle; lahana, marul ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, mandalina, greyfurt ve portakal gibi sarı ve turuncu meyveler, patlıcan ve domates gibi kırmızı, mor renkli sebzeler. Astım 1200 kadın ve çocuklarının katılımıyla yapılan bir araştırmaya göre hamilelik döneminde düzenli olarak elma tüketen kadınların çocuklarında astım görülme riskinin %50 oranında azaldığı tespit edilmiş. Alzheimer a faydalı elma flavonol bakımından zengin elma tüketiminin pankreas kanseri gelişme riskinizi yüzde 23’e kadar azaltabileceğini kabul ediyor.

Araştırmacılar, elma kabuğunda karaciğer, kolon ve göğüste kanser hücrelerine karşı etkili anti-büyüme aktivitelerine sahip birkaç triterpenoid bileşimi tespit etti. Onların daha önceki araştırmalarında, bütün elmalardan elde edilen ekstraktların sıçanlardaki meme tümörlerinin sayısını ve boyutunu azaltabileceği bulundu. Bu arada, Amerika’daki Ulusal Kanser Enstitüsü, kolorektal kanser riskini azaltmak için yüksek miktarda lif alınmasını önerdi. Avustralya’da kaynaklı 1600 yetişkinin katılımıyla yapılan bir diğer çalışmada ise Alzheimer a faydalı elma tüketiminin astım riskini ve bronşiyal hassasiyeti azalttığı belirlenmiş. Bu araştırmada elde edilen sonuçlar, daha geniş çaplı, 10.000 kadın ve erkeğin katılımıyla yapılan Finlandiya kaynaklı bir çalışma ile destekleniyor. Geniş çaplı bir araştırma grubu, yüksek çözünürlüğe sahip fiber alımını arterlerinizdeki kolesterol bakımından zengin plağın daha yavaş bir şekilde birleştirilmesiyle ilişkilendirmiştir. Alzheimer a faydalı elma derisinde bulunan fenolik bileşik, sisteminize giren kolesterolün atardamar duvarlarınız üzerinde katılaşmasını önler. Atardamarlarınızın içinde plak oluştuğunda, kalp kan akışını azaltır ve koroner arter hastalığına yol açar. Safra taşlarını önleSafra taşları, sıvı olarak kalması için safra az çok fazla kolesterol olduğunda oluşur ve katılaşır. Obezde özellikle yaygındırlar. Safra taşlarını önlemek için, doktorlar ağırlığınızı ve kolesterol seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olması için yüksek lif içeren bir diyet önermektedir. Kemik Sağlığı Sadece elmaya özgü bir bileşen olan “phloridzin” 50 yaş üzeri erkeklerde ve menopoz dönemi sonrası kadınlarda görülen kemiklerin zayıflaması, kemik yoğunluğunun azalması, kolay kırılması gibi sorunları ve osteoporoz gibi hastalıkları önlemeye yardımcı oluyor.

Alzheimer a faydalı elmada bulunan çözünür elyaf bağırsak yağlarıyla bağlanır ve bu bağırsakta daha düşük kolesterol düzeylerine ve daha sağlıklı bir hale dönüşür. Aynı konuda yapılan bir diğer araştırma ise daha çok meyve, sebze ve tam tahıllı gıdalar tüketen 50 yaş üzeri yetişkinlerde travmaya bağlı kemik sorunları daha az görülüyor. Alzheimer a faydalı elmanın Diğer Faydaları E, C vitamini içermesi ve antioksidanlar bakımından zengin olması nedeniyle katarakta karşı koruma sağlar. Elmada bol miktarda bulunan besin lifi bağışıklık sistemini güçlendirir. Besin lifi aynı zamanda kabızlığa karşı ve kabızlığın giderilmesi için de önerilmektedir. Antioksidanlar, A, E, C vitamini içeren Alzheimer a faydalı elma yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini geciktirir. B kompleks vitaminleri olan riboflavin, tiamin ve vitamin B6 vitamini sinir sistemini korur ve kırmızı kan hücresi üretiminde kullanılır. Fazla Elmanın Bir Zararı Var mı? Günde 1 elma yemenin bilinen bir zararı yok ancak fazla Alzheimer a faydalı elma yemenin ve her gün 4-5 elmayı sıkarak suyunu içmenin başlıca zararı içerdiği yüksek şekerdir. Amerikan Kalp Derneği’nin verdiği rakamlara göre günlük maksimum şeker tüketimi kadınlarda 25 gram (toplam 100 kalori), erkeklerde 37,5 (toplam 150 kalori) gram olmalı.1 orta boy elmanın aşağı yukarı 19 gram şeker içerdiği düşünüldüğünde her gün 3-4 elma yemek bu sınırın aşılması anlamına geliyor.

Tabii şekeri pasta, çikolata, şekerli atıştırmalıklardan almakla elmadan almak arasında sağlık açısından çok büyük fark var. Elmadan sadece şeker değil vitamin, mineral, omega yağ asitleri ve besin lifi de alıyorsunuz. Alzheimer a faydalı elma besin lifi içeriği sayesinde sindirimin düzenlenmesine yardımcı olur. Ancak aşırı elma tüketimi, elmada bulunan ve sindirilemeyen bir şeker formu olan “sorbitol” nedeniyle ishale yol açabilir. Vücuttaki sıvıyı bağırsaklara çeken ve dışkıyı yumuşatan sorbitol Alzheimer a faydalı elmanın kabızlık için önerilmesinin nedenidir. Kalori kısıtlamalı bir diyet yapıyorsanız tükettiğiniz elma miktarına dikkat etmelisiniz. Tek bir elma içerdiği 95-100 kalori nedeniyle diyetinize zarar vermez ama 3-4 Alzheimer a faydalı elma yemeye başlarsanız günde 300-400 kalori sadece elmadan geleceği için kalori hesabınızı tutturmakta zorlanabilirsiniz. Aynı durum karbonhidrat kısıtlamalı diyetler içinde geçerli çünkü 1 elma yaklaşık 25 gram karbonhidrat içerirElma çekirdeği toksin bir bileşen olan siyanür içerir. 1-2 Alzheimer a faydalı elma çekirdeği yemek zehirleneceğiniz anlamına gelmez ama miktar artarsa zehirlenme riskiniz de artar. Çoğumuzun bazen, en basit cevapların en iyisi olduğunu unutuyoruz. Bir dahaki sefere bir aperatif gerektiğinde bazı elmalar için meyve tabağına ulaşmanız kadar sağlıklı olmanız daha kolay olabilir. Elmaları bu kadar harika yapan nedir? Bilim adamları, 2004’te, porsiyon boyutuna göre antioksidan konsantrasyonları ölçmek için 100’den fazla gıdayı araştırdı. İki elma ‘Led Delicious’ ve Granny Smith ‘sırasıyla 12. ve 13. sıralar aldı. Antioksidanlar hastalık mücadeleci bileşiklerdir. Bilim insanları, bu bileşiklerin normal hücre aktivitesi sırasında meydana gelen oksidasyon hasarını önlemesine ve onarmasına yardımcı olduğuna inanıyorlar. Elmalar da pektin adı verilen bir lifle doludur – orta boy bir elma yaklaşık 4 gram elyaf içerir. Pektin, çözünür, fermente edilebilir ve viskoz bir elyaf olarak sınıflandırılır ve bu kombinasyonun geniş bir sağlık avantajı listesi sunar.

İNDEKS: Katarakt Önler, Bağışıklığı Artırır, Karaciğere Faydalıdır, Kilonuzu Kontrol Eder, Basur, Bağırsak Sendromu, İshal ve Kabızlık, Sağlıklı Bir Kalp, Kolesterol Azaltır, Şeker Hastalığı Riskini Azaltır, Kanser Riskini Azaltır, Parkinson Faydalıdır,  Alzheimer Hastalığı.

https://faydaliyasam.com/pancar-kereviz-ve-havuc-suyu-ile-kanseri-bitirir/

https://www.naturlebens.com/zemzem-suyu-genclestirir/

https://www.bitkiveinsan.com/insanda-uzun-sac-anten-etkisiyle-duyargadir/

******

https://www.bitkiveinsan.com/guzelligin-sirri-kara-uzumdedir/

https://www.enerjistmasor.com/shiatsu-parmak-basinci-masaji-enerjiyi-duzenler/

https://www.humancurative.com/tahin-cocuklarin-beyin-ve-zekasini-gelistirir/

******

********

Bir cevap yazın