Elma Şeker Hastalığı Riskinizi Azaltır

Günde en az bir elma yiyen kadınlar, elma yemeyenlere kıyasla % 28 daha az miktarda tip 2 diyabet geliştirebilirler. Elmalar, kan şekeri dalgalanmalarını köreltmenin anahtarı olan çözünebilir elyafla yüklenir. Elmanın besin değeri 1 orta boy elma (+- 180 gr, kabuğuyla birlikte) Mis gibi kokusuyla ve tatlı tadıyla benim favori meyvelerimden biri olan elma içerdiği vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sayesinde “mucize besinler” arasında gösteriliyor. Şanslı sayılırız çünkü Türkiye dünya genelinde elma üretimde Çin ve ABD’den sonra 3. sırada geliyor ve bu sayede ülkemizde yetişmeyen meyvelere göre nispeten daha ucuza satın alabiliyoruz. Aralarında kayısı, erik, kiraz, şeftali, armut, ahududu gibi oldukça popüler meyvelerin bulunduğu “gülgiller” ailesinden olan Şeker hastalıkları azaltan elmanın sağlığa faydaları ile ilgili yapılan çalışmalar, kalp ve damar sağlığının korumasından güçlü bir bağışıklık sistemine kadar pek çok noktada etkili bir besin olduğunu ortaya koyuyor.

********

Bu yazıda “elma şuna iyi gelir” gibi kısa bilgiler yerine bilimsel araştırma sonuçlarına dayanan faydalarına yer vermeye çalıştım. Yazının sonunda ise fazla elma tüketiminin ne gibi sorunlara yol açabileceği ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Şeker hastalıkları azaltan elmanın ister içeceklerden, ister gıdalardan olsun, sürekli olarak toksinler tüketiyoruz ve vücudunuzdan bu toksinlerin temizlenmesinden karaciğeriniz sorumludur. Birçok doktor, fad detoks diyetlerine şüpheyle bakıyor ve iyilikten daha fazla zarar verme potansiyeline sahip olduklarını söylüyor. Şans eseri, karaciğerinizi detoksifikasyona yardımcı olmak için yiyebileceğiniz en iyi ve en kolay yemeklerden biri elma gibi meyvelerdir. Beyin ve Sinir Sistemi Nörotoksin adı verilen, doğal ve yapay olarak bulunabilen toksinlere maruz kaldığımızda sinir sistemi fonksiyonlarında anormallikler oluşur. Şeker hastalıkları azaltan elma birçok sağlık sorunu, aralarında kalp hastalığı, inme, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve uyku apnesi gibi kilolu olma ile ilişkilidir. Kilonuzu yönetmek ve genel sağlığınızı iyileştirmek için doktorlar, lif bakımından zengin bir diyet önermektedir. Lifli gıdalar size fazla kaloriyi ödemeden sizi dolduracaktır.

İNDEKS: Katarakt Önler, Bağışıklığı Artırır, Karaciğere Faydalıdır, Kilonuzu Kontrol Eder, Basur, Bağırsak Sendromu, İshal ve Kabızlık, Sağlıklı Bir Kalp, Kolesterol Azaltır, Şeker Hastalığı Riskini Azaltır.

Bir cevap yazın