Hamsi Toksisiteye Faydalıdır

İnsan sağlığının sürdürülmesi ve yaşlılığın önlenmesi açısından vücutta toksik maddelerin birikiminin önlenmesi önemlidir. Toksisiteye faydalı hamsi hayat ömürlerinin kısa olması nedeni ile diğer balıklara göre civa gibi toksinleri daha az içerir. Bu nedenle toksisiteye faydalı hamsi yiyerek balık yemenin tüm faydalarından yararlanırken aynı zamanda diğer büyük balıkları yediğinizdekinden daha az vücudunuza toksin almış olursunuz. Çok fazla balık yemenin en büyük tehlikelerinden biri vücutlarında sıklıkla bulunan civa ve diğer çevresel toksinlerin yüksek seviyede olmasıdır. Daha küçük balıkların, özellikle de kısa ömürleri nedeniyle çok daha az toksini vardır ve bu nedenle vücudunuza daha büyük balığa kıyasla çok daha az toksin ekleyin, yine de aynı beslenme avantajlarından çoğunu sağlayın!
********
Toksisiteye faydalı hamsinin besin değeri Tuzlu sularda yaşayan ve 100’den fazla türü bulunan hamsi yüksek derecede besin değerine sahiptir. Protein, karbonhidrat, yağ içeriği nedeni ile kişinin temel besin ihtiyaçlarını karşılar. 100 g hamside %41 protein, %7 kalori, %7 yağ, %70 niasin, %15 riboflavin, %10 B12, %52 selenyum, %18 demir ve %17 fosfor bulunmaktadır. Toksisiteye faydalı hamsi iyi bir kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum ve çinko kaynağıdır. Ayrıca yukarıda sıralanan vitaminler dışında tiamin, folik asit, vitamin C, B-12, B-6, A, E vitaminlerini de içermektedir. Hamsinin yararları nelerdir? Balıkta bulunan çoklu doymamış yağ asitleri arterlerde biriken LDL kolesterolü düşürerek arteroskleroz, kalp krizi ve felç olasılığını azaltır. Toksisiteye faydalı hamsi büyük miktarda omega-3 içerir ve bunun sayesinde kötü kolesterol damarlardan uzaklaşır aynı zamanda arter duvarlarına bağlanmasını engeller. Haftada en az iki kez balık yiyorsanız, sağlığınızı koruyorsunuz demektir. Yapılan araştırmalar düzenli olarak balık yemenin fiziksel ve ruhsal sağlığımıza iyi geldiğini gösteriyor.

Tuz konservesi veya konserve toksisiteye faydalı hamsi piyasada kolaylıkla bulunur. Sızdırmaz konteyner açıldıktan sonra toksisiteye faydalı hamsinin soğutulduğundan emin olun. Taze hamsi veya hamsi macunu da bulunabilir ve kullanılabilir. Güçlü lezzetinden dolayı, çeşitli salatalar ve soslarda bir bileşen olarak kullanılır. Dikkat Edilmesi Gerekenler:  Bazı yeni çalışmalar, toksisiteye faydalı hamsilerin parazitlere oldukça duyarlı olabileceğini göstermiştir, bu yüzden hamsiyanızı her zaman güvenilir bir kaynaktan satın aldığınızdan ve en çok nerede yakalandığını biliyorsanız emin olun. Parazitlerin sağlığınızı olumsuz yönde etkilemesini önlemenin en iyi yolu, toksisiteye faydalı hamsileri yemekten önce dondurma veya pişirmenizdir, zira birçok insan bunu yapmayı seçtikleri şekilde tenekeden çıkarabilirsiniz. Hamsi hakkındaki son düşünceler, sodyum düzeyinin yüksek olması, yüksek tansiyonu olan kişiler için kesinlikle önemli bir faktördür, çünkü sodyumdaki muazzam bir artış sizi daha yüksek kan basıncı ve yüksek kalp krizi veya inme şansı için daha yüksek bir riske sokacaktır. Çok daha az sodyum ile birlikte omega-3 yağ asidi (iyi kolesterol) içeren alternatif gıdalar var! Toksisiteye faydalı hamsi sağlık yararları, sağlıklı kalp, kötü kolesterol ve toksin seviyelerinin daha düşük seviyelerini içerir.

Cilt sağlığının iyileştirilmesinde, ağırlığın azaltılmasında ve dişlerin güçlendirilmesinde yardımcı olur. Toksisiteye faydalı hamsi alımları osteoporoz ve maküler dejenerasyon riskini de azaltır. Toksisiteye faydalı hamsi içerisinde bulunan besin maddeleri ve vitaminler, insanların haftalık diyetlerine ilave ederek yararlandıkları geniş yarar avantajlarının arkasındaki ana faktörlerdir! Toksisiteye faydalı hamsi, Pasifik, Atlantik ve Hint Okyanuslarına yayılmış 100’ün üzerinde farklı türü olan balıkları yetiştiren küçük, tuzlu sudur. Genellikle büyük miktarlarda yakalamayı kolaylaştıran büyük okullarda bulunurlar ve toksisiteye faydalı hamsileri yakalamak için en popüler yerlerden biri Akdeniz’dir, bu yüzden Avrupa, Ortadoğu ve Kuzeyin büyük bir kısmı budur Afrika mutfakları. Toksisiteye faydalı hamsiler protein, vitamin ve bakımından zengindir mineraller yardımcı koruyarak sağlıklı. Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko içerirler. Toksisiteye faydalı hamsi tiamin, riboflavin, niasin, folat, vitamin C, vitamin B12, vitamin B6, vitamin A, vitamin E ve vitamin K gibi iyi bir vitamin kaynağıdır. Ayrıca yağ asitleri ve kolestrol içerir. Toksisiteye faydalı hamsileri birçok şaşırtıcı sağlık faydasına sahiptir, bunları aşağıda detaylı olarak tartışalım. Hamsi gibi küçük balıklar için büyük lezzet paketi. Çok güçlüdürler, soslara, salata soslarına, makarna ve pizzaya lezzet katmak için yalnızca bir miktar toksisiteye faydalı hamsi gereklidir. Aynı miktarda esansiyel yağ asitleri, protein ve diğer besinler şeklinde sağlık faydaları da sağlıyor. Bazı balıklar pahalıdır ama ucuz balıklar da bulunmaktadır.

Et ve tavukta olduğu gibi, balığın yağlarını ayırmaya gerek yoktur. Böylelikle paranızı sokağa atmamış olursunuz. Hamsiler soslarda ve pansumanlarda kullanıldıklarında, balık lezzetinden ziyade tuzlu olduklarını gösterirler. Dört toksisiteye faydalı hamsi filetosu Sezar salatası sosu yaklaşık 1 fincan, beş ya da altı fileto dört salata için yeterli miktarda salça sosu için yeterlidir. Besin değerleri 20 gram taze toksisiteye faydalı hamsi veya yaklaşık 5 fileto içindir. Bu porsiyon boyutunda, 26 kaloriye ve 4 gram protein bulunur; bu, erkeklerin günlük önerilen protein değerinin yüzde 7’sini alması ve kadınların yüzde 9’u olsun demektir. Omega-3 yağ asitleri, iltihabı azaltan ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltacak sağlıklı doymamış yağlardır. Araştırmaya göre, her hafta bir ya da iki 3-ons porsiyon yağlı balık yemek yedikten sonra kalp hastalığından ölme riskinizi yüzde 36 azalttı. Yağlı balıklara, fileto boyunca sağlıklı yağ taşıdıkları gerçeğini yansıtacak şekilde adlandırılmıştır; bu da onları zengin bir omega-3 kaynağı haline getirir. Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi, toksisiteye faydalı hamsileri balık olarak tüketebilecekleri en az cıva ile sınıflandırır. Yirmi gram taze toksisiteye faydalı hamsi, 3 gram omega-3 yağ asidine sahiptir. Bu, günlük erkekler için önerilen gereksinimin yüzde 19’unu ve kadınlar için yüzde 27’yi temsil ediyor. Yirmi gram taze toksisiteye faydalı hamsi filetosu, günlük önerilen magnezyum alımının yüzde 2’sine, kalsiyumun yüzde 3’üne ve fosforun yüzde 5’ine sahiptir. Her üç mineral de güçlü kemiklerin büyümesi ve bakımı için gereklidir. Kalsiyum ve fosfor, hidroksiapatit olarak adlandırılan kemikler oluşturmak için kullanılan birincil minerali oluşturmak üzere birleşir. Magnezyum, hidroksiapatiti destekleyen matrisi oluşturur. Yukarıda belirtildiği gibi toksisiteye faydalı hamsi, göz sağlığıyla ilgili olduğundan yoğun bir şekilde incelenen A vitamini bakımından zengindir.

Yüksek vitamin-A seviyeleri, göz hasarının ve maliküler dejenerasyonun yanı sıra kataraktların azaltılmış görünümü ile bağlantılı olduğundan, bazı toksisiteye faydalı hamsileri yiyin ve gözlerinizi koruyun! Kemikleri oluşturmanın yanı sıra, kalsiyum ve magnezyum kardiyovasküler sistemde önemli roller oynamaktadır. Kalsiyum, kalpteki kasları ve kan damarlarını kasılmaya teşvik eder ve magnezyum onları rahatlatır. Kalp atışlarını korur ve kan basıncını düzenler. Aynı toksisiteye faydalı hamsi porsiyonunda, günlük niasin alımının yüzde 19’u, B-12 vitamininin yüzde 4’ü ve B-6 vitaminin yüzde 2’si sağlanmaktadır. Vitaminler B-12 ve B-6 kalp hastalığına katkıda bulunan bir maddeyi kandan uzaklaştırır. Niacin, kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürür ve kalp krizinden ölme şansını azaltabilir. Toksisiteye faydalı hamsi zengin bir demir kaynağıdır; 20 gram taze balık, erkekler için önerilen günlük alımın yüzde 12’sini ve kadınlar için yüzde 5’ini içerir. Demir vücudun her yerine oksijen taşıyıcısı olarak bilinir, ancak hücrelerin enerji kazanması ve beyaz kan hücrelerinin bakteri öldürmesine yardımcı olması da gerekir. Toksisiteye faydalı hamsi sıklıkla tenekelerde veya kavanozlarda satılır, bu da sodyumda yüksek olduğu anlamına gelir. Hazırlanan hamsi, önce tuzda saklanır ve daha sonra yağda veya daha fazla tuzda paketlenir. Ürün suda paketlendiğini belirttiğinde bile, genellikle tuzlu tuzlu suda bulunur. Yirmi gram taze toksisiteye faydalı hamsi filetosu 21 miligram sodyumya sahiptir, ancak hazırlanan hamsilere aynı hizmette balıkların işleniş şekline bağlı olarak 700 miligram daha olabilir. Tıp Enstitüsüne göre, sodyumun günlük alım miktarı 1,500 miligramla sınırlı olmalıdır. Fazla tuzun bir kısmını, filetolarını durulayarak veya 30 dakika soğuk suya batırarak temizleyin.

 

Balık, temel omega-3 yağ asitlerinin en zengin beslenme kaynağıdır. Eikosapentaenoik asit ve ya EPA,  ve dokosaheksaenoik asit veya DHA, balıkta bulunan önemli omega-3 yağ asitleri. Bitkiler sadece alfa-linolenik asit veya ALA, sağlık yararlarının daha az olduğu ortaya çıkmış bir omega-3 yağ asidi sağlayabilir. Toksisiteye faydalı hamsi gibi küçük okyanus balıklarının diyetinize eklenmesi, omega-3 seviyenizi arttırır ve doymuş yağ eklemeden iyi bir protein kaynağı sağlar. Hamsi, tüm balık ve deniz ürünlerinin en yüksek seviyedeki omega-3 yağ asitlerine sahiptir. Konserve toksisiteye faydalı hamsinin porsiyonu, 1. 4 g omega-3 yağ asidi sağlar. Omega-3 yağ asitleri açısından yüksek olan diğer balıklar arasında Atlantik somon veya ringa balığı, mavi yüzgeçli orkinos, sardalya, Atlantik uskencesi ve konserve somon bulunur. Bu türlerin hepsi, 3 oz’luk servis başına 1 g’dan fazla omega-3 sağlar. Omega-3 yağ asitleri, beyin ve merkezi sinir sistemi büyümesini desteklediğinden gelişme sırasında önemlidir. Toksisiteye faydalı hamsinin içeriğindeki zengin omega-3 yağı kalp ve damar dostudur. Damarların yağlanarak tehlike oluşturmasını önleyen toksisiteye faydalı hamsi, kalbinizin çalışmasında oluşabilecek aksiliklerin de önüne geçer. Bu nedenle hamsi kalp ve damar dostudur. Bu küçük ve işlevi büyük balık neredeyse A’ dan Z’ ye her şeye el atıyor. Toksisiteye faydalı hamsi kalp sağlığı, kötü kolesterol ve toksin seviyelerinin düşürülmesi adına önemli görevleri yerine getiriyor. “Toksisiteye faydalı hamsi cilt sağlığının iyileştirilmesi, kilo verme ve dişlerin güçlendirilmesinde de önemli role sahiptir. Aynı zamanda içinde bulunan besinler ve vitaminler sayesinde haftalık diyete eklendiğinde osteoporoz ve maliküller dejenerasyon riskini azaltır.” Her ne kadar çoğu kimse tarafından kokusu yüzünden tercih nedeni olmasa da bileşimi ve yararları adına bu küçük balıktan faydalanmak isteyebilirsiniz.

Kokusundan son derece nefret ediyorsanız konserve şeklinde tasarlanmış teneke kutuları da tercih edebilirsiniz. Yağ asitleri damarlarda plak birikimine karşı korunarak, kan basıncını düşürerek ve kalp aritmileri oranlarını düşürerek kalp rahatsızlığı riskini azaltır. Ayrıca zararlı kolesterol düzeylerini ve trigliseritleri düşürürler. Amerikan Kalp Derneği, çoğu yetişkinin haftada iki, 3,5 ons porsiyon balık tüketmesini önermektedir. Hamile kadınlar ve çocuklar cıva ve diğer çevresel kirleticiler açısından yüksek balık türlerinden kaçınmalıdır. Uzun süren büyük yırtıcı balıklar, zamanla bu toksinleri vücutlarına biriktirir. Toksisiteye faydalı hamsi ya da sardalya gibi daha küçük balıklar cıva hakkında endişelenmeden bol miktarda kalp-sağlıklı omega-3 yağ asitleri sağlarlar. Düzenli olarak balık tüketmeyen kişiler için bir omega-3 takviyesi yararlı olabilir. Yeni eklerde olduğu gibi, almadan önce doktorunuzla konuşın. Bir doktor gözetiminde bulunmadığı sürece günde 3 gr’dan fazla almayın. Yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri, bazı insanlarda aşırı kanamalara neden olabilir. İnsanlar toksisiteye faydalı hamsilerle sevgi ya da nefret ilişkisi eğilimindedir. Onları sevenlerden birisiyseniz, çok çeşitli temel besin maddeleri sağladıklarını bilmekten mutluluk duyacaksınız.

Bununla birlikte, yağda konserve toksisiteye faydalı hamsi filetosu sodyumda çok yüksektir, bu yüzden sadece hafifleterek yemelisiniz. Taze hamsi filetoları çok daha az sodyum içerir ve bu nedenle daha sağlıklı bir seçimdir. Anhovyanın yağda konserve olarak sunulduğu 3 onsluk servis, 179 kaloriyi, 24,6 gram protein ve 8,3 gram yağ içerir, sadece 1,9 gram doymuş yağ içerir.

Bu toksisiteye faydalı hamsilere de 72 miligram kolesterol var. Bu, 2.000 kalorilik diyet izlerseniz protein için günlük değerin yüzde 49’u, yağın DV’sinin yüzde 13’ü, doymuş yağ için DV’nin yüzde 10’u ve DV’nin yüzde 24’üdür. Toksisiteye faydalı hamsi, vitamin açısından zengin bir gıdadır; konserve hamsi, niasin için DV’nin yüzde 85’ini, riboflavin, vitamin B-12, vitamin D, vitamin E ve vitamin K için DV’nin yüzde 10-20’sini sağlayan konserve toksisiteye faydalı hamsi içindir. İhtiyacınız olan şey B vitamini, sağlıklı beyin, karaciğer ve sinir sistemi işlevleri için. D vitamini, kalsiyumu emmeye ve güçlü kemikler oluşturmanıza yardımcı olur. Vitamin E, bir antioksidan olarak görev yapar ve bağışıklık işlevinde rol oynar; buna karşın, K vitamini kan pıhtılaşması için önemlidir. Petrol konserveleyen bir sardalya porsiyonu da, DV’nin potasyum ve magnezyum için yüzde 10’dan fazlasını, kalsiyum, demir ve fosfor için DV’nin yüzde 20’sinden fazlasının yanı sıra DV’nin yüzde 83’ünü sağlayan bir mineral desteği sağlayacaktır Selenyum için. Kalsiyum kas ve sinir fonksiyonlarına yardımcı olurken demir, vücudunuzdaki akciğerlerden oksijen taşımak için kırmızı kan hücrelerine yardımcı olurken, kan basıncınızı kontrol etmeye yardımcı olur. DNA oluşturmada fosfor ve selenyuma ihtiyacınız var.

Beslenme ve Diyetetik Akademisi’ne göre, gerekli omega-3 yağlarının, dokosaheksaenoik asit ve eikozapentaenoik asitten oluşan günlük 500 miligram tüketmesi gerekir. Bu yağlar, kalp rahatsızlığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Toksisiteye faydalı hamsilere verilen her porsiyon, 1,748 miligram EPA ve DHA veya 3 günden fazla omega-3 yağ içermektedir. Hamsi filetolarının yağda tüketilmesinin temel dezavantajı, son derece yüksek sodyum içeriğidir. “Sağlıklı insanlar için günde 2,300 miligramdan daha fazla olan, 3 bin onsluk sodyum içeren 3.120 miligram,” Amerikalılar için Beslenme Rehberi, 2010 “önerisinde bulunur – ve insanlar için günlük 1,500 miligram sınırını iki katına çıkarır yüksek tansiyon ile. Çok fazla sodyum tüketimi, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskinizi arttırır. Önerilen sodyum limitini aşmamak için ya 3 onsluk porsiyon başına yalnızca 88 miligram sodyum içeren taze toksisiteye faydalı hamsileri tercih edebilir ya da karakteristik lezzetlerini biraz eklemek için favori yemeklerinize konserve hamsi serpin. Balık, diyetinize düzenli olarak görünmeli ve haftalık en az 6 gram balık yemesi, sizi kardiyovasküler hastalıklardan koruyor, Harvard Halk Sağlığı Okulu açıklıyor. Toksisiteye faydalı hamsi, belki de en popüler balık olmamasına rağmen diyetinize sağlıklı bir katkı sağlar.

New York Sağlık ve Zihinsel Hıfzısıhha Departmanı’na göre, faydalı balık yağları ile doludurlar sadece cıva ve kontaminantlarda da az bulunurlar. Diyetinize sağlıklı yağ kaynakları olarak toksisiteye faydalı hamsi ve sağlığınızı destekleyen diğer besinler ekleyin. Yeni toksisiteye faydalı hamsilerin her 6 gramlık bölümü, 35 gram protein ve 8 gram yağdan oluşur; bunlara 2,5 gram yararlı omega-3 yağ asitleri dahildir. Protein, vücudunuzun sağlıklı dokuları korumak ve bağışıklık sistemi işlevine yardımcı olmak için kullanabileceği amino asitler sağlar. Toksisiteye faydalı hamsi içindeki omega-3 yağ asitleri bilişsel işlevleri destekler, iltihaplanmayı azaltır, sağlıklı görmeyi destekler ve hücre zarlarınızın bir bölümünü oluşturur. Omega-3 yağ asitleri kardiyovasküler hastalık riskinizi de azaltır ve sizi Alzheimer hastalığına karşı koruyacak bir rol oynayabilir. Diyetinize toksisiteye faydalı hamsi eklediğinizde mineral alımı artar ve size önemli miktarlarda kalsiyum ve selenyum sağlar. Kalsiyum, belki de en iyi kemik yoğunluğunu korumadaki rolü olarak bilinir, ancak aynı zamanda kaslarınıza ve sinir hücrelerinin işlev görmesine yardımcı olur. Selenyum, tiroid hormonu üretimi ve kan damarı fonksiyonu da dahil olmak üzere çeşitli fizyolojik süreçlerde rol oynayan enzimleri aktive eder.

Her 6 gramlık taze toksisiteye faydalı hamsinin porsiyonunda 62 mikrogram selenyum ve 250 miligram kalsiyum bulunur. Tıp Enstitüsüne göre günlük önerilen selenyum alımının tamamı ve önerilen günlük kalsiyum alımının dörtte biri kadardır. Diyetinize toksisiteye faydalı hamsi ekleyerek vitamin alımını da artırırsınız. 6 hektarlık taze hamsi, size göre, günlük önerilen BNC-12’nin 1,1 mikrogramında veya tavsiye edilen günlük B-12 alımının% 46’sında 24 miligram sağlar. Tıp Enstitüsü Hem de B-12 vitamini, sağlıklı sinir sistemi fonksiyonunun sürdürülmesinde rol oynar. Düşük nişin seviyeleri depresyona, yorgunluğa ve konfüzyona neden olurken, B-12 eksikliği sinir hasarına yol açarak bilişsel işlevsellik ve dokunuş hissinizi olumsuz yönde etkilemektedir. Taze toksisiteye faydalı hamsi beslenme açısından bir dezavantaja sahip değilken, konserve versiyonun önemli bir dezavantajı vardır – sodyum içeriği. Tıp Enstitüsüne göre, konserve hamsilere sadece 1 ons 1000 miligramdan fazla sodyum içermekte veya önerilen günlük alım limitinin üçte ikisini içeriyor.

Sodyumda çok yüksek oldukları için konserve toksisiteye faydalı hamsi, kardiyovasküler hastalıklara ve böbreklerinize zarar verebilecek yüksek tansiyona katkıda bulunabilir. Ham hamsilere aksine sadece orta miktarda sodyum var – 6 ons porsiyon başına 177 miligram. Dana elinde toksisiteye faydalı hamsiyi nasıl dahil edeceğiniz konusunda kayıptıysanız, bunları bazı klasik ve aile favorilerine dahil etmeyi deneyin. Örneğin, tam tahıllı makarna ve domates sosuna ızgara hamsileri ilave edin veya ev yapımı pizzalara taze toksisiteye faydalı hamsi parçalarının parçalarını ekleyin. Eğer daha yaratıcı hissediyorsanız, avantajınıza hamsi güçlü lezzetini kullanın ve tencerelerde ve etlerde – domates, siyah zeytin, limon kabuğu, toksisiteye faydalı hamsi ve katılaşmış tavuk göğsü, lezzetli ve besleyici dolu tavuk Provencal için fırında birleştirin. Hamsi ve sardalya, sağlığınızı iyileştirmek için besleyici gücü olan küçük balıktır. Bu balıklar, sağlıklı yağlarla, özellikle de omega-3 yağ asitleri olarak adlandırılan çoklu doymamış yağ asitleri ile yoğunlaşmış yağ içerir. Balıktan alınan diyetteki omega-3 yağ asitlerini artırmak kardiyovasküler sağlığınızı geliştirir ve romatoid artrit ve kolit ile ilişkili iltihaplanmayı azaltır. Omega-3 yağ asitleri ayrıca büyüme ve gelişme ve beyin fonksiyonu için de önemlidir.

Toksisiteye faydalı hamsi, omega-3 yağ asitlerinin konsantrasyonu söz konusu olduğunda en zengin balıktır. Hamsi, 6 gramlık bir porsiyonda 3.4 gram omega-3 yağ asitleri içerir. Hamsi içindeki Omega-3 yağ asitleri, eikosapentaenoik asit ve dokosaheksaenoik asit içerir. Toksisiteye faydalı hamsi ayrıca, tekli doymamış yağ asitleri ve omega-6 yağ asitleri diye adlandırılan bir çeşit çoklu doymamış yağ içerir. Bununla birlikte, hamsileri sağlıklı bir muamele haline getiren omega-3 yağ asitleri. Bitkisel yağlar gibi birçok gıdada omega-6 yağ asitleri bulunur, ancak daha az yiyecek omega-3 yağ asidi içerir. Toksisiteye faydalı hamsi yeme diyetinizdeki omega-3 yağ asitlerinin miktarını artırmanıza yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri oranını omega-6 yağ asitlerine oranla daha yüksek olan insanlarda kalp hastalığı görülme olasılığı daha düşüktür. Albacore ton balığının aksine, yüksek oranlarda omega-3 yağ asitleri ve cıva içeren bir balık, toksisiteye faydalı hamsi, cıva ve diğer toksinlerde düşük oranda yüksek omega-3 yağ asitleri bulunan az sayıdaki balık arasındadır. Cıva, sinir hasarına ve doğum kusurlarına neden olabilecek ağır bir metaldir. Toksisiteye faydalı hamsi ayrıca iyi bir protein kaynağıdır. Sardalya, yüksek oranlarda omega-3 yağ asitleri ve az miktarda cıva içerir. Pasifik sardalye 6 ozonsuz servis başına 2. 8 gram omega-3 yağ asidi içerir. Sardalye ayrıca omega-6 yağ asitleri ve tekli doymamış yağ asitleri içerir. Artı, sardalya, iyi bir protein kaynağı, B-12 vitamini, D vitamini ve kalsiyum.

Anne sütünün beslenme kompozisyonu bebeğin sağlığını etkiler. Sardunyayı yiyen emziren anneler anne sütündeki omega-3 yağ asitlerinin içeriğini artırabilirler. Brezilya’daki Sao Paulo Federal Üniversitesi’ndeki bilim adamları, Ocak-Şubat’ta yayınlanan araştırmaya göre haftada iki veya üç kez 100 gram sardalya yediren emziren annelerin anne sütünün omega-3 yağ asitlerinin konsantrasyonunu artırabildiğini buldu “Journal of Pediatrics” in 2006 sayısında yayımlandı. Sonuçlar düzenli sardalya tüketiminin ve sardalya yeme ile laktasyon arasındaki sürenin kısaltılmasının anne sütünün omega-3 yağ asitlerinin daha yüksek konsantrasyonlarına neden olduğunu gösteriyor. Toksisiteye faydalı hamsi, Atlantik, Hint ve Pasifik okyanuslarında yaygın olan küçük, yağlı bir balıktır. Salata, makarna yemekleri ve pizza ile tadını çıkarabilirsiniz. Tuzlu bir tada sahip olmaktan ötürü, toksisiteye faydalı hamsi vücudunuz için mükemmel bir besin kaynağı sağlar. Soğuk sodyum sayısı nedeniyle hamsileri, ılımlı bir şekilde tadını çıkarmanız gerekir. Bir hamsi örneği 100 g, vücuda yaklaşık 50.000 uluslararası birimi (IU) A vitamini sunmaktadır. Ulusal Sağlık Bürosu Diyet İlaveleri Ofisi’ne göre vitamin A, görme, kemik büyümesi, çoğaltılması ve üremesinde önemli bir rol oynamaktadır. Hücre bölünmesini sağlarken gözlerin sağlıklı yüzey astarlarını ve solunum, idrar ve bağırsak yollarını teşvik ederek bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Toksisiteye faydalı hamsi zengin bir kalsiyum kaynağı sağlar. 100 gr’ lık hamsi porsiyonu, 147 mg’ a kadar kalsiyum sağlayabilir. Kalsiyum sağlıklı kemiklerin ve dişlerin geliştirilmesi ve bakımı için gereklidir. Diyetinize daha fazla potasyum eklemek istiyorsanız, toksisiteye faydalı hamsileri uygun bir seçenektir. Vücut başına yaklaşık 383 mg potasyum sağlarlar.

Potasyum, kalp fonksiyonu için çok önemlidir ve iskelet düz kas kontraksiyonunda önemli bir rol oynar, bu da normal sindirim ve kas fonksiyonları için önemlidir. Toksisiteye faydalı hamsi, porsiyon başına yaklaşık 36 mg ile selenyum bakımından zengindir. Selenyum kalp ve kan damarları hastalıkları, atardamarların sertleşmesi ya da ateroskleroz gibi prostat, mide, akciğer ve cildin kanserini önlemeye yardımcı olmak için kullanılır, MedlinePlus bildirdi. Toksisiteye faydalı hamsi zengin-fakir her Türk sofrasının vazgeçilmez balık türüdür. Karadeniz mutfağının temsilcisi olan hamsinin pilavı, tatlısı, çorbası ve daha birçok yemeği yapılmaktadır. Engraulidae familyasından olan hamsi boyut olarak en küçük balık cinslerinden biridir. Aynı zamanda ülkemizin denizlerinde en çok bulunan, dolayısıyla da en çok tüketilen balıklardandır. Yazımızda toksisiteye faydalı hamsi balığının özellikleri ve faydalarına yer verilmiştir. Hamsi, Karadeniz ve Marmara’nın en sık görülen ve çok sevilen balık türlerindendir. Küçük gövdeleriyle, parlak renkleriyle ve muhteşem lezzetiyle, özellikle Karadeniz yöresi mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Karadeniz mutfağında birçok yemek içinde kullanılmaktadır.

Toksisiteye faydalı hamsinin doğal olarak yetişmesi faydalarını artırmaktadır. Kafeslerde yetiştirilen ve yemlerle beslenen balıklardan uzak durulmalıdır. Doğal toksisiteye faydalı hamsiyi bulmanız durumunda doğru pişirme yöntemleri ile sağlınız için faydalı mineral ve vitaminleri alabilirsiniz. Toksisiteye faydalı hamside önemli olan bir nokta da taze olması konusudur. Hamsi satın alırken, taze olanların ayrımını yapabilmek çok önemli bir detaydır. Aksi takdirde zehirlenmelere kadar ilerleyen sağlık sorunları görülebilmektedir. Balık satın alırken gözlerinin canlı olmasına, parlak olmasına ve saydam olmasına özen göstermelisiniz. Tabi en güzeli mümkünse kendi balığınızı kendinizin tutmasıdır. Hem çok keyifli vakit geçirebilir hem de en doğal, sağlıklı ve taze balığa ulaşabilirsiniz. Toksisiteye faydalı hamsi çok sık tüketilen ve çok sevilen, Engraulidae familyasından küçük bir balık çeşididir. Hamsi ismi, arkaik Kolh diline ait bir kökenden gelir. Orijinal anlamı küçük sivri balıktır.

Her yıl çok sayıda avlanır ve bol miktarda tüketilir. Hem çok lezzetli hem çok faydalı bir balıktır. Toksisiteye faydalı hamsinin Özellikleri Nelerdir? Hamsinin gövdesi, hafif yassı biçimindedir ve yan kısımları yuvarlaktır. Alt dudakları yoktur ve sırtı koyu mavi ile siyah arasında bir renktedir. Gövdenin alt kısmı açık renklerdedir. Kuyruğunun yüzgeci, homoserk formdadır. Karadeniz ve Marmara denizinde bulunmaktadır. Genellikle sürüler halinde yaşarlar. Ortalama olarak 18 cm boya sahiptir. Toksisiteye faydalı hamsi balığının ömrü 4 yıldır ve 1 yaş sonrasında olgunlaşırlar. Olgunluktan sonra üreyerek 40.000 kadar yumurta bırakırlar. Gündüz saatlerinde ortalama 35 metre derinlikle bulunurlar. Çupra Balığı Hakkında Bilgi Doğu Karadeniz civarında Ekim ayının ortasında toksisiteye faydalı hamsi balığı için avlanma yasağı kalkar ve balıkçılar yola çıkarlar. 1970 yıllarında hamsi balığı fazlaca bulunmaktaydı. Bu nedenle de oldukça ucuzdu. 1937 yıllarında tenekelerle satılan hamsi 5 kuruş civarındaydı. Şimdilerde ise ne yazık ki toksisiteye faydalı hamsi sayısında yanlış avlanmalar sonucunda, yumurtlama dönemlerinde yapılan avlanmalar sonucunda hamsi sayısında ciddi azalma meydana gelmiştir. Bununla beraber de fiyatlarda artış görülmüştür.

Toksisiteye faydalı hamsi, Türk mutfağında özel bir yere sahiptir. Çeşitli lezzette birçok yemeği yapılır. Hatta toksisiteye faydalı hamsi festivallerinde tatlısının bile yapıldığı görülmüştür. Toksisiteye faydalı hamsi buğulama, hamsi salatası, hamsi tava, hamsili börek, hamsili pilav, hamsili pide, hamsili mısır ekmeği, hamsi salamurası, hamsi köftesi bilinen hamsi yemeklerinden bazılardır. Hepsi de birbirinden lezzetli bu yemekleri sizlerde rahatlıkla deneyebilirsiniz. Hamsinin Faydaları Nelerdir? Toksisiteye faydalı hamsi, ciddi anlamda bir protein deposudur ve içindeki omega-3 yağı oldukça fazladır. Omega-3 insanlarda kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde, iyileştirilmesinde oldukça etkilidir. Ancak kızartma olarak tüketilen toksisiteye faydalı hamsinin ne yazık ki faydaları kaybolmaktadır. Bu nedenle mümkünse kızartma dışındaki yöntemleri denemelisiniz. Buğulama ve fırında pişirme en uygunudur. Düzenli olarak balık tüketmek, kilo dengesinin korunmasını sağlar. İçeriğindeki fosfor insanlar için gerekli fosfor ihtiyacını karşılamaktadır. Fosfor maddesi zekânın gelişmesinde etkili bir maddedir.

Toksisiteye faydalı hamsi balığının hazmı kolaydır ve kolayca sindirilebilir. Tüm faydalarını görebilmek için balığı mutlaka taze olarak tüketmelisiniz. Tuzlama yöntemi, buzhane yöntemi ile saklanan balıklar sağlık açısından faydalı olmak bir yana zararlı bile olabilmektedir. Toksisiteye faydalı hamsi taze ise gözleri mutlaka saydam görünür, parlaktır. Gözleri içine çökmemiştir. Solungaç kısımları parlak kırmızı rengindedir ve balığın suya atılması halinde dibe çökmemelidir. Pul kısımları gergin ve parlak olmalıdır. Balığa dokunulduğunda kuyruk kısmının sert olması ve parmakla baskı uygulanması sonucunda çukur meydana gelmemesi gerekir. Balığın saklandığı plastik bidonların petrolden yapılmış olması büyük olasılıktır. Bu madde ile tuz tepkimeye girerse balıklara zararlı maddeler bulaşır. Satın alırken bu detaylara dikkat etmelisiniz.

Hangi Ayda Hangi Balık:

Ocak: Lüfer, palamut, kefal, hamsi iyice yağlıdır; çinekop, kofana, mezgit, berlam, minakop, dere pisisi, tekir, kırlangıç boldur; mercan, sinarit az da olsa çıkar. Eskiden kılıç da yakalanırmış. Çipura lezzetini muhafaza eder. Midye sezonu başlamıştır.

Şubat: Çinekop, kofana, mezgit, berlam, minakop, dere pisisi, tekir, kırlangıç boldur; mercan, sinarit az da olsa çıkar. Eskiden kılıç da yakalanırmış. Çipura lezzetini muhafaza eder. Midye sezonu başlamıştır. Mayıs sonuna kadar sürecek Kalkan sezonu başlar. Tekir’ in sezonu devam eder. Gümüş (varsa), kefal, dere pisisi, minakop, midyenin lezzetli dönemidir. Lüfer, palamut yağını kaybeder. Hamsinin sezonu bitmiştir. Çipura devam eder.

Mart: Kefal, levrek ve kalkan en lezzetli dönemlerindedir. Gümüş artar lezzetlidir. Lüfer, palamut yağını kaybetmiştir, tava veya malzemeli pilaki yapmaya daha uygundur. Kofananın hala ızgarası yapılabilir. Çipura hala lezzetlidir.

Nisan: Mercan, levrek, kırlangıç bollaşır. Gümüş, mezgit, kefal, berlam, tekir, barbunya lezzetlidir. Eşkinanın sezonu başlar, çok lezzetlidir. Midye bu ay sonuna kadar lezzetini korur. Zargana bu ayda da devam eder.

Mayıs: Levrek, barbunya, tekir, kırlangıç, meraklısına iskorpit lezzetler suna. Istakoz, pavurya, karides de bulunabilirse lezzetlidir. Palamut, torik, hamsi, istavrit artık yağsızdır.

Haziran: Verimsiz bir aydır. Geçici balıklar Karadenize çıkmıştır. Taş ve dip balıkları yumurta döktüğünden hem dağınık hem de lezzetsizdir. Meran, levrek, sinarit, barbun, tekir, eşkina az da olsa vardır. Istakoz, pavurya lezzetini korur.

Temmuz: Kolyoz ve sardalya başlar; izmarit, istavrit tavaya gelir. Tekir, barbun lezzetini sürdürür. İstakoz, pavurya çıkar. En verimsiz aylardandır. Kefal artık lezzetini kaybeder.

Ağustos: Lüfer ve çingene palamudu ayın ikinci yarısında başlar. Sardalya çok lezzetlidir, kırlangıç devam eder. Kolyoz, izmarit lezzelenmiştir. İstavrit tavaya gelir.

Eylül: Palamut hem artar hem irileşir; lüfer artarak devam eder çok lezzetlidirler. Kolyoz, izmarit, istavrit lezzetlidir. Kırlangıç boldur. Kılıç lezzetlidir.

Ekim: Karadenize çıkan gezici balıklar artık hızla inişe başlar. Lüfer, palamut, istavrit lezzetlidir. Tekir, barbun, izmarit, sardalya, levrek, mercan, torik, sinarit, eşkina bol ve lezzetlidir.

Kasım: Ekim ayı gibi verimli ve bol balıklıdır. Tüm balıklar özellikle geçici olarak Karadenize çıkanlar bol ve lezzetlidir. Torik artmıştır. Pisi ve hamsi de çok lezzetlidir.

Aralık: Lüfer, kofana, palamut, torik, istavrit, izmarit, hamsi boldur. Taş ve dip balıkları lezzetlidir.

İNDEKS: Kalp Ve Damar Tıkanıklığını Önler, Göz Sağlığına Faydalıdır, Toksisiteye Faydalıdır.

Hamsi Toksisiteye Faydalıdır

İnsan sağlığının sürdürülmesi ve yaşlılığın önlenmesi açısından vücutta toksik maddelerin birikiminin önlenmesi önemlidir. Toksisiteye faydalı hamsi hayat ömürlerinin kısa olması nedeni ile diğer balıklara göre civa gibi toksinleri daha az içerir. Bu nedenle toksisiteye faydalı hamsi yiyerek balık yemenin tüm faydalarından yararlanırken aynı zamanda diğer büyük balıkları yediğinizdekinden daha az vücudunuza toksin almış olursunuz. Çok fazla balık yemenin en büyük tehlikelerinden biri vücutlarında sıklıkla bulunan civa ve diğer çevresel toksinlerin yüksek seviyede olmasıdır. Daha küçük balıkların, özellikle de kısa ömürleri nedeniyle çok daha az toksini vardır ve bu nedenle vücudunuza daha büyük balığa kıyasla çok daha az toksin ekleyin, yine de aynı beslenme avantajlarından çoğunu sağlayın!

Toksisiteye faydalı hamsinin besin değeri Tuzlu sularda yaşayan ve 100’den fazla türü bulunan hamsi yüksek derecede besin değerine sahiptir. Protein, karbonhidrat, yağ içeriği nedeni ile kişinin temel besin ihtiyaçlarını karşılar. 100 g hamside %41 protein, %7 kalori, %7 yağ, %70 niasin, %15 riboflavin, %10 B12, %52 selenyum, %18 demir ve %17 fosfor bulunmaktadır. Toksisiteye faydalı hamsi iyi bir kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum ve çinko kaynağıdır. Ayrıca yukarıda sıralanan vitaminler dışında tiamin, folik asit, vitamin C, B-12, B-6, A, E vitaminlerini de içermektedir. Hamsinin yararları nelerdir? Balıkta bulunan çoklu doymamış yağ asitleri arterlerde biriken LDL kolesterolü düşürerek arteroskleroz, kalp krizi ve felç olasılığını azaltır. Toksisiteye faydalı hamsi büyük miktarda omega-3 içerir ve bunun sayesinde kötü kolesterol damarlardan uzaklaşır aynı zamanda arter duvarlarına bağlanmasını engeller. Haftada en az iki kez balık yiyorsanız, sağlığınızı koruyorsunuz demektir. Yapılan araştırmalar düzenli olarak balık yemenin fiziksel ve ruhsal sağlığımıza iyi geldiğini gösteriyor. Tuz konservesi veya konserve toksisiteye faydalı hamsi piyasada kolaylıkla bulunur. Sızdırmaz konteyner açıldıktan sonra toksisiteye faydalı hamsinin soğutulduğundan emin olun. Taze hamsi veya hamsi macunu da bulunabilir ve kullanılabilir. Güçlü lezzetinden dolayı, çeşitli salatalar ve soslarda bir bileşen olarak kullanılır. Dikkat Edilmesi Gerekenler:  Bazı yeni çalışmalar, toksisiteye faydalı hamsilerin parazitlere oldukça duyarlı olabileceğini göstermiştir, bu yüzden hamsiyanızı her zaman güvenilir bir kaynaktan satın aldığınızdan ve en çok nerede yakalandığını biliyorsanız emin olun. Parazitlerin sağlığınızı olumsuz yönde etkilemesini önlemenin en iyi yolu, toksisiteye faydalı hamsileri yemekten önce dondurma veya pişirmenizdir, zira birçok insan bunu yapmayı seçtikleri şekilde tenekeden çıkarabilirsiniz. Hamsi hakkındaki son düşünceler, sodyum düzeyinin yüksek olması, yüksek tansiyonu olan kişiler için kesinlikle önemli bir faktördür, çünkü sodyumdaki muazzam bir artış sizi daha yüksek kan basıncı ve yüksek kalp krizi veya inme şansı için daha yüksek bir riske sokacaktır. Çok daha az sodyum ile birlikte omega-3 yağ asidi (iyi kolesterol) içeren alternatif gıdalar var! Toksisiteye faydalı hamsi sağlık yararları, sağlıklı kalp, kötü kolesterol ve toksin seviyelerinin daha düşük seviyelerini içerir. Cilt sağlığının iyileştirilmesinde, ağırlığın azaltılmasında ve dişlerin güçlendirilmesinde yardımcı olur. Toksisiteye faydalı hamsi alımları osteoporoz ve maküler dejenerasyon riskini de azaltır. Toksisiteye faydalı hamsi içerisinde bulunan besin maddeleri ve vitaminler, insanların haftalık diyetlerine ilave ederek yararlandıkları geniş yarar avantajlarının arkasındaki ana faktörlerdir! Toksisiteye faydalı hamsi, Pasifik, Atlantik ve Hint Okyanuslarına yayılmış 100’ün üzerinde farklı türü olan balıkları yetiştiren küçük, tuzlu sudur. Genellikle büyük miktarlarda yakalamayı kolaylaştıran büyük okullarda bulunurlar ve toksisiteye faydalı hamsileri yakalamak için en popüler yerlerden biri Akdeniz’dir, bu yüzden Avrupa, Ortadoğu ve Kuzeyin büyük bir kısmı budur Afrika mutfakları. Toksisiteye faydalı hamsiler protein, vitamin ve bakımından zengindir mineraller yardımcı koruyarak sağlıklı. Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko içerirler. Toksisiteye faydalı hamsi tiamin, riboflavin, niasin, folat, vitamin C, vitamin B12, vitamin B6, vitamin A, vitamin E ve vitamin K gibi iyi bir vitamin kaynağıdır. Ayrıca yağ asitleri ve kolestrol içerir. Toksisiteye faydalı hamsileri birçok şaşırtıcı sağlık faydasına sahiptir, bunları aşağıda detaylı olarak tartışalım. Hamsi gibi küçük balıklar için büyük lezzet paketi. Çok güçlüdürler, soslara, salata soslarına, makarna ve pizzaya lezzet katmak için yalnızca bir miktar toksisiteye faydalı hamsi gereklidir. Aynı miktarda esansiyel yağ asitleri, protein ve diğer besinler şeklinde sağlık faydaları da sağlıyor. Bazı balıklar pahalıdır ama ucuz balıklar da bulunmaktadır. Et ve tavukta olduğu gibi, balığın yağlarını ayırmaya gerek yoktur. Böylelikle paranızı sokağa atmamış olursunuz. Hamsiler soslarda ve pansumanlarda kullanıldıklarında, balık lezzetinden ziyade tuzlu olduklarını gösterirler. Dört toksisiteye faydalı hamsi filetosu Sezar salatası sosu yaklaşık 1 fincan, beş ya da altı fileto dört salata için yeterli miktarda salça sosu için yeterlidir. Besin değerleri 20 gram taze toksisiteye faydalı hamsi veya yaklaşık 5 fileto içindir. Bu porsiyon boyutunda, 26 kaloriye ve 4 gram protein bulunur; bu, erkeklerin günlük önerilen protein değerinin yüzde 7’sini alması ve kadınların yüzde 9’u olsun demektir. Omega-3 yağ asitleri, iltihabı azaltan ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltacak sağlıklı doymamış yağlardır. Araştırmaya göre, her hafta bir ya da iki 3-ons porsiyon yağlı balık yemek yedikten sonra kalp hastalığından ölme riskinizi yüzde 36 azalttı. Yağlı balıklara, fileto boyunca sağlıklı yağ taşıdıkları gerçeğini yansıtacak şekilde adlandırılmıştır; bu da onları zengin bir omega-3 kaynağı haline getirir. Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi, toksisiteye faydalı hamsileri balık olarak tüketebilecekleri en az cıva ile sınıflandırır. Yirmi gram taze toksisiteye faydalı hamsi, 3 gram omega-3 yağ asidine sahiptir. Bu, günlük erkekler için önerilen gereksinimin yüzde 19’unu ve kadınlar için yüzde 27’yi temsil ediyor. Yirmi gram taze toksisiteye faydalı hamsi filetosu, günlük önerilen magnezyum alımının yüzde 2’sine, kalsiyumun yüzde 3’üne ve fosforun yüzde 5’ine sahiptir. Her üç mineral de güçlü kemiklerin büyümesi ve bakımı için gereklidir. Kalsiyum ve fosfor, hidroksiapatit olarak adlandırılan kemikler oluşturmak için kullanılan birincil minerali oluşturmak üzere birleşir. Magnezyum, hidroksiapatiti destekleyen matrisi oluşturur. Yukarıda belirtildiği gibi toksisiteye faydalı hamsi, göz sağlığıyla ilgili olduğundan yoğun bir şekilde incelenen A vitamini bakımından zengindir. Yüksek vitamin-A seviyeleri, göz hasarının ve maliküler dejenerasyonun yanı sıra kataraktların azaltılmış görünümü ile bağlantılı olduğundan, bazı toksisiteye faydalı hamsileri yiyin ve gözlerinizi koruyun! Kemikleri oluşturmanın yanı sıra, kalsiyum ve magnezyum kardiyovasküler sistemde önemli roller oynamaktadır. Kalsiyum, kalpteki kasları ve kan damarlarını kasılmaya teşvik eder ve magnezyum onları rahatlatır. Kalp atışlarını korur ve kan basıncını düzenler. Aynı toksisiteye faydalı hamsi porsiyonunda, günlük niasin alımının yüzde 19’u, B-12 vitamininin yüzde 4’ü ve B-6 vitaminin yüzde 2’si sağlanmaktadır. Vitaminler B-12 ve B-6 kalp hastalığına katkıda bulunan bir maddeyi kandan uzaklaştırır. Niacin, kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürür ve kalp krizinden ölme şansını azaltabilir. Toksisiteye faydalı hamsi zengin bir demir kaynağıdır; 20 gram taze balık, erkekler için önerilen günlük alımın yüzde 12’sini ve kadınlar için yüzde 5’ini içerir. Demir vücudun her yerine oksijen taşıyıcısı olarak bilinir, ancak hücrelerin enerji kazanması ve beyaz kan hücrelerinin bakteri öldürmesine yardımcı olması da gerekir. Toksisiteye faydalı hamsi sıklıkla tenekelerde veya kavanozlarda satılır, bu da sodyumda yüksek olduğu anlamına gelir. Hazırlanan hamsi, önce tuzda saklanır ve daha sonra yağda veya daha fazla tuzda paketlenir. Ürün suda paketlendiğini belirttiğinde bile, genellikle tuzlu tuzlu suda bulunur. Yirmi gram taze toksisiteye faydalı hamsi filetosu 21 miligram sodyumya sahiptir, ancak hazırlanan hamsilere aynı hizmette balıkların işleniş şekline bağlı olarak 700 miligram daha olabilir. Tıp Enstitüsüne göre, sodyumun günlük alım miktarı 1,500 miligramla sınırlı olmalıdır. Fazla tuzun bir kısmını, filetolarını durulayarak veya 30 dakika soğuk suya batırarak temizleyin. Balık, temel omega-3 yağ asitlerinin en zengin beslenme kaynağıdır. Eikosapentaenoik asit ve ya EPA,  ve dokosaheksaenoik asit veya DHA, balıkta bulunan önemli omega-3 yağ asitleri. Bitkiler sadece alfa-linolenik asit veya ALA, sağlık yararlarının daha az olduğu ortaya çıkmış bir omega-3 yağ asidi sağlayabilir. Toksisiteye faydalı hamsi gibi küçük okyanus balıklarının diyetinize eklenmesi, omega-3 seviyenizi arttırır ve doymuş yağ eklemeden iyi bir protein kaynağı sağlar. Hamsi, tüm balık ve deniz ürünlerinin en yüksek seviyedeki omega-3 yağ asitlerine sahiptir. Konserve toksisiteye faydalı hamsinin porsiyonu, 1. 4 g omega-3 yağ asidi sağlar. Omega-3 yağ asitleri açısından yüksek olan diğer balıklar arasında Atlantik somon veya ringa balığı, mavi yüzgeçli orkinos, sardalya, Atlantik uskencesi ve konserve somon bulunur. Bu türlerin hepsi, 3 oz’luk servis başına 1 g’dan fazla omega-3 sağlar. Omega-3 yağ asitleri, beyin ve merkezi sinir sistemi büyümesini desteklediğinden gelişme sırasında önemlidir. Toksisiteye faydalı hamsinin içeriğindeki zengin omega-3 yağı kalp ve damar dostudur. Damarların yağlanarak tehlike oluşturmasını önleyen toksisiteye faydalı hamsi, kalbinizin çalışmasında oluşabilecek aksiliklerin de önüne geçer. Bu nedenle hamsi kalp ve damar dostudur. Bu küçük ve işlevi büyük balık neredeyse A’ dan Z’ ye her şeye el atıyor. Toksisiteye faydalı hamsi kalp sağlığı, kötü kolesterol ve toksin seviyelerinin düşürülmesi adına önemli görevleri yerine getiriyor. “Toksisiteye faydalı hamsi cilt sağlığının iyileştirilmesi, kilo verme ve dişlerin güçlendirilmesinde de önemli role sahiptir. Aynı zamanda içinde bulunan besinler ve vitaminler sayesinde haftalık diyete eklendiğinde osteoporoz ve maliküller dejenerasyon riskini azaltır.” Her ne kadar çoğu kimse tarafından kokusu yüzünden tercih nedeni olmasa da bileşimi ve yararları adına bu küçük balıktan faydalanmak isteyebilirsiniz. Kokusundan son derece nefret ediyorsanız konserve şeklinde tasarlanmış teneke kutuları da tercih edebilirsiniz. Yağ asitleri damarlarda plak birikimine karşı korunarak, kan basıncını düşürerek ve kalp aritmileri oranlarını düşürerek kalp rahatsızlığı riskini azaltır. Ayrıca zararlı kolesterol düzeylerini ve trigliseritleri düşürürler. Amerikan Kalp Derneği, çoğu yetişkinin haftada iki, 3,5 ons porsiyon balık tüketmesini önermektedir. Hamile kadınlar ve çocuklar cıva ve diğer çevresel kirleticiler açısından yüksek balık türlerinden kaçınmalıdır. Uzun süren büyük yırtıcı balıklar, zamanla bu toksinleri vücutlarına biriktirir. Toksisiteye faydalı hamsi ya da sardalya gibi daha küçük balıklar cıva hakkında endişelenmeden bol miktarda kalp-sağlıklı omega-3 yağ asitleri sağlarlar. Düzenli olarak balık tüketmeyen kişiler için bir omega-3 takviyesi yararlı olabilir. Yeni eklerde olduğu gibi, almadan önce doktorunuzla konuşın. Bir doktor gözetiminde bulunmadığı sürece günde 3 gr’dan fazla almayın. Yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri, bazı insanlarda aşırı kanamalara neden olabilir. İnsanlar toksisiteye faydalı hamsilerle sevgi ya da nefret ilişkisi eğilimindedir. Onları sevenlerden birisiyseniz, çok çeşitli temel besin maddeleri sağladıklarını bilmekten mutluluk duyacaksınız. Bununla birlikte, yağda konserve toksisiteye faydalı hamsi filetosu sodyumda çok yüksektir, bu yüzden sadece hafifleterek yemelisiniz. Taze hamsi filetoları çok daha az sodyum içerir ve bu nedenle daha sağlıklı bir seçimdir. Anhovyanın yağda konserve olarak sunulduğu 3 onsluk servis, 179 kaloriyi, 24,6 gram protein ve 8,3 gram yağ içerir, sadece 1,9 gram doymuş yağ içerir. Bu toksisiteye faydalı hamsilere de 72 miligram kolesterol var. Bu, 2.000 kalorilik diyet izlerseniz protein için günlük değerin yüzde 49’u, yağın DV’sinin yüzde 13’ü, doymuş yağ için DV’nin yüzde 10’u ve DV’nin yüzde 24’üdür. Toksisiteye faydalı hamsi, vitamin açısından zengin bir gıdadır; konserve hamsi, niasin için DV’nin yüzde 85’ini, riboflavin, vitamin B-12, vitamin D, vitamin E ve vitamin K için DV’nin yüzde 10-20’sini sağlayan konserve toksisiteye faydalı hamsi içindir. İhtiyacınız olan şey B vitamini, sağlıklı beyin, karaciğer ve sinir sistemi işlevleri için. D vitamini, kalsiyumu emmeye ve güçlü kemikler oluşturmanıza yardımcı olur. Vitamin E, bir antioksidan olarak görev yapar ve bağışıklık işlevinde rol oynar; buna karşın, K vitamini kan pıhtılaşması için önemlidir. Petrol konserveleyen bir sardalya porsiyonu da, DV’nin potasyum ve magnezyum için yüzde 10’dan fazlasını, kalsiyum, demir ve fosfor için DV’nin yüzde 20’sinden fazlasının yanı sıra DV’nin yüzde 83’ünü sağlayan bir mineral desteği sağlayacaktır Selenyum için. Kalsiyum kas ve sinir fonksiyonlarına yardımcı olurken demir, vücudunuzdaki akciğerlerden oksijen taşımak için kırmızı kan hücrelerine yardımcı olurken, kan basıncınızı kontrol etmeye yardımcı olur. DNA oluşturmada fosfor ve selenyuma ihtiyacınız var. Beslenme ve Diyetetik Akademisi’ne göre, gerekli omega-3 yağlarının, dokosaheksaenoik asit ve eikozapentaenoik asitten oluşan günlük 500 miligram tüketmesi gerekir. Bu yağlar, kalp rahatsızlığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Toksisiteye faydalı hamsilere verilen her porsiyon, 1,748 miligram EPA ve DHA veya 3 günden fazla omega-3 yağ içermektedir. Hamsi filetolarının yağda tüketilmesinin temel dezavantajı, son derece yüksek sodyum içeriğidir. “Sağlıklı insanlar için günde 2,300 miligramdan daha fazla olan, 3 bin onsluk sodyum içeren 3.120 miligram,” Amerikalılar için Beslenme Rehberi, 2010 “önerisinde bulunur – ve insanlar için günlük 1,500 miligram sınırını iki katına çıkarır yüksek tansiyon ile. Çok fazla sodyum tüketimi, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskinizi arttırır. Önerilen sodyum limitini aşmamak için ya 3 onsluk porsiyon başına yalnızca 88 miligram sodyum içeren taze toksisiteye faydalı hamsileri tercih edebilir ya da karakteristik lezzetlerini biraz eklemek için favori yemeklerinize konserve hamsi serpin. Balık, diyetinize düzenli olarak görünmeli ve haftalık en az 6 gram balık yemesi, sizi kardiyovasküler hastalıklardan koruyor, Harvard Halk Sağlığı Okulu açıklıyor. Toksisiteye faydalı hamsi, belki de en popüler balık olmamasına rağmen diyetinize sağlıklı bir katkı sağlar. New York Sağlık ve Zihinsel Hıfzısıhha Departmanı’na göre, faydalı balık yağları ile doludurlar sadece cıva ve kontaminantlarda da az bulunurlar. Diyetinize sağlıklı yağ kaynakları olarak toksisiteye faydalı hamsi ve sağlığınızı destekleyen diğer besinler ekleyin. Yeni toksisiteye faydalı hamsilerin her 6 gramlık bölümü, 35 gram protein ve 8 gram yağdan oluşur; bunlara 2,5 gram yararlı omega-3 yağ asitleri dahildir. Protein, vücudunuzun sağlıklı dokuları korumak ve bağışıklık sistemi işlevine yardımcı olmak için kullanabileceği amino asitler sağlar. Toksisiteye faydalı hamsi içindeki omega-3 yağ asitleri bilişsel işlevleri destekler, iltihaplanmayı azaltır, sağlıklı görmeyi destekler ve hücre zarlarınızın bir bölümünü oluşturur. Omega-3 yağ asitleri kardiyovasküler hastalık riskinizi de azaltır ve sizi Alzheimer hastalığına karşı koruyacak bir rol oynayabilir. Diyetinize toksisiteye faydalı hamsi eklediğinizde mineral alımı artar ve size önemli miktarlarda kalsiyum ve selenyum sağlar. Kalsiyum, belki de en iyi kemik yoğunluğunu korumadaki rolü olarak bilinir, ancak aynı zamanda kaslarınıza ve sinir hücrelerinin işlev görmesine yardımcı olur. Selenyum, tiroid hormonu üretimi ve kan damarı fonksiyonu da dahil olmak üzere çeşitli fizyolojik süreçlerde rol oynayan enzimleri aktive eder. Her 6 gramlık taze toksisiteye faydalı hamsinin porsiyonunda 62 mikrogram selenyum ve 250 miligram kalsiyum bulunur. Tıp Enstitüsüne göre günlük önerilen selenyum alımının tamamı ve önerilen günlük kalsiyum alımının dörtte biri kadardır. Diyetinize toksisiteye faydalı hamsi ekleyerek vitamin alımını da artırırsınız. 6 hektarlık taze hamsi, size göre, günlük önerilen BNC-12’nin 1,1 mikrogramında veya tavsiye edilen günlük B-12 alımının% 46’sında 24 miligram sağlar. Tıp Enstitüsü Hem de B-12 vitamini, sağlıklı sinir sistemi fonksiyonunun sürdürülmesinde rol oynar. Düşük nişin seviyeleri depresyona, yorgunluğa ve konfüzyona neden olurken, B-12 eksikliği sinir hasarına yol açarak bilişsel işlevsellik ve dokunuş hissinizi olumsuz yönde etkilemektedir. Taze toksisiteye faydalı hamsi beslenme açısından bir dezavantaja sahip değilken, konserve versiyonun önemli bir dezavantajı vardır – sodyum içeriği. Tıp Enstitüsüne göre, konserve hamsilere sadece 1 ons 1000 miligramdan fazla sodyum içermekte veya önerilen günlük alım limitinin üçte ikisini içeriyor. Sodyumda çok yüksek oldukları için konserve toksisiteye faydalı hamsi, kardiyovasküler hastalıklara ve böbreklerinize zarar verebilecek yüksek tansiyona katkıda bulunabilir. Ham hamsilere aksine sadece orta miktarda sodyum var – 6 ons porsiyon başına 177 miligram. Dana elinde toksisiteye faydalı hamsiyi nasıl dahil edeceğiniz konusunda kayıptıysanız, bunları bazı klasik ve aile favorilerine dahil etmeyi deneyin. Örneğin, tam tahıllı makarna ve domates sosuna ızgara hamsileri ilave edin veya ev yapımı pizzalara taze toksisiteye faydalı hamsi parçalarının parçalarını ekleyin. Eğer daha yaratıcı hissediyorsanız, avantajınıza hamsi güçlü lezzetini kullanın ve tencerelerde ve etlerde – domates, siyah zeytin, limon kabuğu, toksisiteye faydalı hamsi ve katılaşmış tavuk göğsü, lezzetli ve besleyici dolu tavuk Provencal için fırında birleştirin. Hamsi ve sardalya, sağlığınızı iyileştirmek için besleyici gücü olan küçük balıktır. Bu balıklar, sağlıklı yağlarla, özellikle de omega-3 yağ asitleri olarak adlandırılan çoklu doymamış yağ asitleri ile yoğunlaşmış yağ içerir. Balıktan alınan diyetteki omega-3 yağ asitlerini artırmak kardiyovasküler sağlığınızı geliştirir ve romatoid artrit ve kolit ile ilişkili iltihaplanmayı azaltır. Omega-3 yağ asitleri ayrıca büyüme ve gelişme ve beyin fonksiyonu için de önemlidir. Toksisiteye faydalı hamsi, omega-3 yağ asitlerinin konsantrasyonu söz konusu olduğunda en zengin balıktır. Hamsi, 6 gramlık bir porsiyonda 3.4 gram omega-3 yağ asitleri içerir. Hamsi içindeki Omega-3 yağ asitleri, eikosapentaenoik asit ve dokosaheksaenoik asit içerir. Toksisiteye faydalı hamsi ayrıca, tekli doymamış yağ asitleri ve omega-6 yağ asitleri diye adlandırılan bir çeşit çoklu doymamış yağ içerir. Bununla birlikte, hamsileri sağlıklı bir muamele haline getiren omega-3 yağ asitleri. Bitkisel yağlar gibi birçok gıdada omega-6 yağ asitleri bulunur, ancak daha az yiyecek omega-3 yağ asidi içerir. Toksisiteye faydalı hamsi yeme diyetinizdeki omega-3 yağ asitlerinin miktarını artırmanıza yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri oranını omega-6 yağ asitlerine oranla daha yüksek olan insanlarda kalp hastalığı görülme olasılığı daha düşüktür. Albacore ton balığının aksine, yüksek oranlarda omega-3 yağ asitleri ve cıva içeren bir balık, toksisiteye faydalı hamsi, cıva ve diğer toksinlerde düşük oranda yüksek omega-3 yağ asitleri bulunan az sayıdaki balık arasındadır. Cıva, sinir hasarına ve doğum kusurlarına neden olabilecek ağır bir metaldir. Toksisiteye faydalı hamsi ayrıca iyi bir protein kaynağıdır. Sardalya, yüksek oranlarda omega-3 yağ asitleri ve az miktarda cıva içerir. Pasifik sardalye 6 ozonsuz servis başına 2. 8 gram omega-3 yağ asidi içerir. Sardalye ayrıca omega-6 yağ asitleri ve tekli doymamış yağ asitleri içerir. Artı, sardalya, iyi bir protein kaynağı, B-12 vitamini, D vitamini ve kalsiyum. Anne sütünün beslenme kompozisyonu bebeğin sağlığını etkiler. Sardunyayı yiyen emziren anneler anne sütündeki omega-3 yağ asitlerinin içeriğini artırabilirler. Brezilya’daki Sao Paulo Federal Üniversitesi’ndeki bilim adamları, Ocak-Şubat’ta yayınlanan araştırmaya göre haftada iki veya üç kez 100 gram sardalya yediren emziren annelerin anne sütünün omega-3 yağ asitlerinin konsantrasyonunu artırabildiğini buldu “Journal of Pediatrics” in 2006 sayısında yayımlandı. Sonuçlar düzenli sardalya tüketiminin ve sardalya yeme ile laktasyon arasındaki sürenin kısaltılmasının anne sütünün omega-3 yağ asitlerinin daha yüksek konsantrasyonlarına neden olduğunu gösteriyor. Toksisiteye faydalı hamsi, Atlantik, Hint ve Pasifik okyanuslarında yaygın olan küçük, yağlı bir balıktır. Salata, makarna yemekleri ve pizza ile tadını çıkarabilirsiniz. Tuzlu bir tada sahip olmaktan ötürü, toksisiteye faydalı hamsi vücudunuz için mükemmel bir besin kaynağı sağlar. Soğuk sodyum sayısı nedeniyle hamsileri, ılımlı bir şekilde tadını çıkarmanız gerekir. Bir hamsi örneği 100 g, vücuda yaklaşık 50.000 uluslararası birimi (IU) A vitamini sunmaktadır. Ulusal Sağlık Bürosu Diyet İlaveleri Ofisi’ne göre vitamin A, görme, kemik büyümesi, çoğaltılması ve üremesinde önemli bir rol oynamaktadır. Hücre bölünmesini sağlarken gözlerin sağlıklı yüzey astarlarını ve solunum, idrar ve bağırsak yollarını teşvik ederek bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Toksisiteye faydalı hamsi zengin bir kalsiyum kaynağı sağlar. 100 gr’ lık hamsi porsiyonu, 147 mg’ a kadar kalsiyum sağlayabilir. Kalsiyum sağlıklı kemiklerin ve dişlerin geliştirilmesi ve bakımı için gereklidir. Diyetinize daha fazla potasyum eklemek istiyorsanız, toksisiteye faydalı hamsileri uygun bir seçenektir. Vücut başına yaklaşık 383 mg potasyum sağlarlar. Potasyum, kalp fonksiyonu için çok önemlidir ve iskelet düz kas kontraksiyonunda önemli bir rol oynar, bu da normal sindirim ve kas fonksiyonları için önemlidir. Toksisiteye faydalı hamsi, porsiyon başına yaklaşık 36 mg ile selenyum bakımından zengindir. Selenyum kalp ve kan damarları hastalıkları, atardamarların sertleşmesi ya da ateroskleroz gibi prostat, mide, akciğer ve cildin kanserini önlemeye yardımcı olmak için kullanılır, MedlinePlus bildirdi. Toksisiteye faydalı hamsi zengin-fakir her Türk sofrasının vazgeçilmez balık türüdür. Karadeniz mutfağının temsilcisi olan hamsinin pilavı, tatlısı, çorbası ve daha birçok yemeği yapılmaktadır. Engraulidae familyasından olan hamsi boyut olarak en küçük balık cinslerinden biridir. Aynı zamanda ülkemizin denizlerinde en çok bulunan, dolayısıyla da en çok tüketilen balıklardandır. Yazımızda toksisiteye faydalı hamsi balığının özellikleri ve faydalarına yer verilmiştir. Hamsi, Karadeniz ve Marmara’nın en sık görülen ve çok sevilen balık türlerindendir. Küçük gövdeleriyle, parlak renkleriyle ve muhteşem lezzetiyle, özellikle Karadeniz yöresi mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Karadeniz mutfağında birçok yemek içinde kullanılmaktadır. Toksisiteye faydalı hamsinin doğal olarak yetişmesi faydalarını artırmaktadır. Kafeslerde yetiştirilen ve yemlerle beslenen balıklardan uzak durulmalıdır. Doğal toksisiteye faydalı hamsiyi bulmanız durumunda doğru pişirme yöntemleri ile sağlınız için faydalı mineral ve vitaminleri alabilirsiniz. Toksisiteye faydalı hamside önemli olan bir nokta da taze olması konusudur. Hamsi satın alırken, taze olanların ayrımını yapabilmek çok önemli bir detaydır. Aksi takdirde zehirlenmelere kadar ilerleyen sağlık sorunları görülebilmektedir. Balık satın alırken gözlerinin canlı olmasına, parlak olmasına ve saydam olmasına özen göstermelisiniz. Tabi en güzeli mümkünse kendi balığınızı kendinizin tutmasıdır. Hem çok keyifli vakit geçirebilir hem de en doğal, sağlıklı ve taze balığa ulaşabilirsiniz. Toksisiteye faydalı hamsi çok sık tüketilen ve çok sevilen, Engraulidae familyasından küçük bir balık çeşididir. Hamsi ismi, arkaik Kolh diline ait bir kökenden gelir. Orijinal anlamı küçük sivri balıktır. Her yıl çok sayıda avlanır ve bol miktarda tüketilir. Hem çok lezzetli hem çok faydalı bir balıktır. Toksisiteye faydalı hamsinin Özellikleri Nelerdir? Hamsinin gövdesi, hafif yassı biçimindedir ve yan kısımları yuvarlaktır. Alt dudakları yoktur ve sırtı koyu mavi ile siyah arasında bir renktedir. Gövdenin alt kısmı açık renklerdedir. Kuyruğunun yüzgeci, homoserk formdadır. Karadeniz ve Marmara denizinde bulunmaktadır. Genellikle sürüler halinde yaşarlar. Ortalama olarak 18 cm boya sahiptir. Toksisiteye faydalı hamsi balığının ömrü 4 yıldır ve 1 yaş sonrasında olgunlaşırlar. Olgunluktan sonra üreyerek 40.000 kadar yumurta bırakırlar. Gündüz saatlerinde ortalama 35 metre derinlikle bulunurlar. Çupra Balığı Hakkında Bilgi Doğu Karadeniz civarında Ekim ayının ortasında toksisiteye faydalı hamsi balığı için avlanma yasağı kalkar ve balıkçılar yola çıkarlar. 1970 yıllarında hamsi balığı fazlaca bulunmaktaydı. Bu nedenle de oldukça ucuzdu. 1937 yıllarında tenekelerle satılan hamsi 5 kuruş civarındaydı. Şimdilerde ise ne yazık ki toksisiteye faydalı hamsi sayısında yanlış avlanmalar sonucunda, yumurtlama dönemlerinde yapılan avlanmalar sonucunda hamsi sayısında ciddi azalma meydana gelmiştir. Bununla beraber de fiyatlarda artış görülmüştür. Toksisiteye faydalı hamsi, Türk mutfağında özel bir yere sahiptir. Çeşitli lezzette birçok yemeği yapılır. Hatta toksisiteye faydalı hamsi festivallerinde tatlısının bile yapıldığı görülmüştür. Toksisiteye faydalı hamsi buğulama, hamsi salatası, hamsi tava, hamsili börek, hamsili pilav, hamsili pide, hamsili mısır ekmeği, hamsi salamurası, hamsi köftesi bilinen hamsi yemeklerinden bazılardır. Hepsi de birbirinden lezzetli bu yemekleri sizlerde rahatlıkla deneyebilirsiniz. Hamsinin Faydaları Nelerdir? Toksisiteye faydalı hamsi, ciddi anlamda bir protein deposudur ve içindeki omega-3 yağı oldukça fazladır. Omega-3 insanlarda kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde, iyileştirilmesinde oldukça etkilidir. Ancak kızartma olarak tüketilen toksisiteye faydalı hamsinin ne yazık ki faydaları kaybolmaktadır. Bu nedenle mümkünse kızartma dışındaki yöntemleri denemelisiniz. Buğulama ve fırında pişirme en uygunudur. Düzenli olarak balık tüketmek, kilo dengesinin korunmasını sağlar. İçeriğindeki fosfor insanlar için gerekli fosfor ihtiyacını karşılamaktadır. Fosfor maddesi zekânın gelişmesinde etkili bir maddedir. Toksisiteye faydalı hamsi balığının hazmı kolaydır ve kolayca sindirilebilir. Tüm faydalarını görebilmek için balığı mutlaka taze olarak tüketmelisiniz. Tuzlama yöntemi, buzhane yöntemi ile saklanan balıklar sağlık açısından faydalı olmak bir yana zararlı bile olabilmektedir. Toksisiteye faydalı hamsi taze ise gözleri mutlaka saydam görünür, parlaktır. Gözleri içine çökmemiştir. Solungaç kısımları parlak kırmızı rengindedir ve balığın suya atılması halinde dibe çökmemelidir. Pul kısımları gergin ve parlak olmalıdır. Balığa dokunulduğunda kuyruk kısmının sert olması ve parmakla baskı uygulanması sonucunda çukur meydana gelmemesi gerekir. Balığın saklandığı plastik bidonların petrolden yapılmış olması büyük olasılıktır. Bu madde ile tuz tepkimeye girerse balıklara zararlı maddeler bulaşır. Satın alırken bu detaylara dikkat etmelisiniz.

Hangi Ayda Hangi Balık:

Ocak: Lüfer, palamut, kefal, hamsi iyice yağlıdır; çinekop, kofana, mezgit, berlam, minakop, dere pisisi, tekir, kırlangıç boldur; mercan, sinarit az da olsa çıkar. Eskiden kılıç da yakalanırmış. Çipura lezzetini muhafaza eder. Midye sezonu başlamıştır.

Şubat: Çinekop, kofana, mezgit, berlam, minakop, dere pisisi, tekir, kırlangıç boldur; mercan, sinarit az da olsa çıkar. Eskiden kılıç da yakalanırmış. Çipura lezzetini muhafaza eder. Midye sezonu başlamıştır. Mayıs sonuna kadar sürecek Kalkan sezonu başlar. Tekir’ in sezonu devam eder. Gümüş (varsa), kefal, dere pisisi, minakop, midyenin lezzetli dönemidir. Lüfer, palamut yağını kaybeder. Hamsinin sezonu bitmiştir. Çipura devam eder.

Mart: Kefal, levrek ve kalkan en lezzetli dönemlerindedir. Gümüş artar lezzetlidir. Lüfer, palamut yağını kaybetmiştir, tava veya malzemeli pilaki yapmaya daha uygundur. Kofananın hala ızgarası yapılabilir. Çipura hala lezzetlidir.

Nisan: Mercan, levrek, kırlangıç bollaşır. Gümüş, mezgit, kefal, berlam, tekir, barbunya lezzetlidir. Eşkinanın sezonu başlar, çok lezzetlidir. Midye bu ay sonuna kadar lezzetini korur. Zargana bu ayda da devam eder.

Mayıs: Levrek, barbunya, tekir, kırlangıç, meraklısına iskorpit lezzetler suna. Istakoz, pavurya, karides de bulunabilirse lezzetlidir. Palamut, torik, hamsi, istavrit artık yağsızdır.

Haziran: Verimsiz bir aydır. Geçici balıklar Karadenize çıkmıştır. Taş ve dip balıkları yumurta döktüğünden hem dağınık hem de lezzetsizdir. Meran, levrek, sinarit, barbun, tekir, eşkina az da olsa vardır. Istakoz, pavurya lezzetini korur.

Temmuz: Kolyoz ve sardalya başlar; izmarit, istavrit tavaya gelir. Tekir, barbun lezzetini sürdürür. İstakoz, pavurya çıkar. En verimsiz aylardandır. Kefal artık lezzetini kaybeder.

Ağustos: Lüfer ve çingene palamudu ayın ikinci yarısında başlar. Sardalya çok lezzetlidir, kırlangıç devam eder. Kolyoz, izmarit lezzelenmiştir. İstavrit tavaya gelir.

Eylül: Palamut hem artar hem irileşir; lüfer artarak devam eder çok lezzetlidirler. Kolyoz, izmarit, istavrit lezzetlidir. Kırlangıç boldur. Kılıç lezzetlidir.

Ekim: Karadenize çıkan gezici balıklar artık hızla inişe başlar. Lüfer, palamut, istavrit lezzetlidir. Tekir, barbun, izmarit, sardalya, levrek, mercan, torik, sinarit, eşkina bol ve lezzetlidir.

Kasım: Ekim ayı gibi verimli ve bol balıklıdır. Tüm balıklar özellikle geçici olarak Karadenize çıkanlar bol ve lezzetlidir. Torik artmıştır. Pisi ve hamsi de çok lezzetlidir.

Aralık: Lüfer, kofana, palamut, torik, istavrit, izmarit, hamsi boldur. Taş ve dip balıkları lezzetlidir.

İNDEKS: Kalp Ve Damar Tıkanıklığını Önler, Göz Sağlığına Faydalıdır, Toksisiteye Faydalıdır.

https://www.naturlebens.com/zemzem-suyu-genclestirir/

https://www.bitkiveinsan.com/guzelligin-sirri-kara-uzumdedir/

******

https://faydaliyasam.com/pancar-kereviz-ve-havuc-suyu-ile-kanseri-bitirir/

********

Bir cevap yazın