Kivi Sindirimi Rahatlatır.

Kivi Sindirimi Rahatlatır. Kivi içerdiği aktiniadin ve protein çözücü enzimlerin sindirime katılmasına yardımcı olur ve sindirimi rahatlatır. Ayrıca kivinin büyük bir lif kaynağı olması nedeniyle kabızlık ve diğer bağırsak sorunlarını önleyebilirsiniz. iskoçya’daki Rowett Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir çalışmada yeralan gönüllü kişiler 3 hafta boyunca Sindirim Sistemini Kolaylaştıran Kivi tüketmiş ve bu sürenin sonucunda yapılan tahlillerde lenfositlerde DNA zararının ciddi bir şekilde azaldığı tespit edilmiştir. Nefes açıcı etkisi sebebiyle öksürük ve astım sorunları için yararlıdır. horax’da bildirilen 18.000 çocuk üzerindeg ekleştirilen bir araştırmanın sonuçlarına göre; haftada 5-7 porsiyon Sindrim Sistemini Kolaylaştıran Kivive greyfurt tüketen astımlı çocuklarda nefes daralması şikayetleri %32, gece öksürükleri %27, burun akıntısı %28 oranında hafiflemiştir. Kılcal damar yapısını kuvvetlendirir. Bir diğeri Sindirim Sistemini Kolaylaştıran Kivinin faydası kan inceltici etkisidir.
********
Kandaki yağ düzeyini düşürür, kan basıncını düzenler. Kan sulandırıcı etkisiyle kalp ve damar sağlığı için önemlidir Kan Basıncını Dengeleyen Kiviyle ilgili yapılan araştırmalarda olgunlaşmış Kivi dengeler meyvesinde proteinlerin yapı taşı olan amino asitlerin 15 tanesi tespit edilmiştir. Glutamin, arginin ve asparagin adlı amino asitlerin daha yüksek oranda olduğu görülmüştür. Lif bakımından zengin olduğu için sindirimi kolaylaştırır. Tayvan Tıp Okulu tarafından gerçekleştirilen bir araştırma Sindirim Sistemini Kolaylaştıran Kivi bağırsak hareketlerini düzenlediğini ve sindirimi kolaylaştırdığını göstermiştir. Araştırmacılar hazımsızlık sorunu olan kişilerde dört hafta Kivi tüketiminin ardından şikayetlerinde % 45 oranında azalma saptamışlardır. Bristol Üniversitesi’nce gerçekleştirlen bir araştırma da lif yönünden zengin olan Kan Basıncını Dengeleyen Kivinin kolon kanserini önlemede olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Araştırmacılara göre bu lifler tarafından üretilen bir çeşit asit kansere yol açan genlerin aktif hale gelmesini engelleyici etki göstermektedir.

Çin kökenli bir meyve olan Sindirim Sistemini Kolaylaştıran Kivi, ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde bol bol yetiştiriliyor ve tezgahlarda sıkça karşımıza çıkıyor. Kivideki petkin vücudu toksinlerden temizler, kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü artırıcı özelliktedir. Değişik tadı ve vitamin, mineral, antioksidan ve lif içeriğiyle Sindirim Sistemini Kolaylaştıran Kivi besleyici değeri yüksek olan bir besindir.
Karotenoidler ve fenolik bileşikler ve antioksidan bakımındanda zengindir. Bir adet Kivi günlük C vitamini gereksinimini kolaylıkla karşılar. Turunçgillerden 4-5 kat daha çok C vitamini içerir. Mineraller bakımından da zengindir. C vitamini dışında A vitamini B1, B2 vitaminleri, fosfor, kalsiyum, demir gibi mineraller, proteinler içerir. Magnezyum ve potasyum oranı yüksektir. Kahverengi, tüylü kabuğunun altında Kan Basıncını Dengeleyen Kivinin siyah çekirdekli, parlak yeşil, etli kısım yer alıyor.

Kimileri bu meyvenin mayhoş tadından pek hazzetmese de Kivi muz ikilisi ya da Kivili pasta gibi tatların da pek çok seveni olduğunu inkar edemeyiz. Lezzetini bir yana bırakacak olursak Kan Basıncını Dengeleyen Kivi, özellikle C, E ve K vitaminleri ile potasyum açısından zengin bir meyve. Eğer beslenmenizde C vitamini ya da kalp ve kas sağlığını koruyan potasyum alımını arttırmak istiyorsanız, meyve tabağınıza rahatlıkla Kivi ekleyebilirsiniz serbest radikallerin yol açtığı hasarı en aza indiren antioksidanlar. (Serbest radikaller vücudun yaşlanma sürecini hızlandıran, kalp veya eklem hastalıklarının gelişiminde rol oynayan zararlı maddelerdir.) Vücudun genelinde dokuların ve hücrelerin yenilenmesi, kolajen üretiminin desteklenmesi, kemik sağlığının korunması ya da yaraların kolay iyileşebilmesi için C vitaminine ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle sigara içen kişilerin vücudunda C vitamini oranı düşük olabileceğinden, antioksidan yönünden zengin besinlere yönelmeleri önemli(2) Kısaca boyuna bakıpda Kan Basıncını Dengeleyen Kiviyi küçümsemeyin.

Haftada bir iki gün Sindirim Sistemini Kolaylaştıran Kivi tüketerek, bu saydığımız konularda sağlığınıza epey katkıda bulunabilirsiniz. . Cildinizde oluşan dejenerasyon oluşumunu engellemek için kivi de yeterli miktarda bulunan E vitaminini almanın da büyük faydaları vardır.Sindirim Sistemini Kolaylaştıran Kivi Yapılan araştırmalar sonucu, kivi meyvesinin tüketiminin etkileri arasında, uyku problemi çeken yetişkinler için daha kaliteli bir uyku sağladığı tespit edilmiştir. Düzenli olarak kivi tüketmeniz durumunda daha kaliteli, deliksiz ve dinlendirici bir uyku düzenine sahip olabilirsiniz. Alkalin Dengesi İçin Bol Kİvi Yiyilmeli Asidik gıdaların aşırı miktarda tüketiminin sebep olduğu rahatsızlığı gidermek için bol mineralli meyveler tüketmektedir. Kivi de alkalin bakımından en zengin meyvedir ki bu da bol mineralli bir meyve demektir. Alkalin dengesinin sağlanması da daha genç bir cilde sahip olmanızı, daha derin uyku, yüksek fiziksel enerji ve düşük riskli osteoporoz riski gibi etkiler sağlamaktadır. Görmede sarı nokta olarak bilinen ve retine tabakasının ortasında çok küçük bir alana isabet etmektedir. Bu sarı noktanın hasar görmesi ise makula ya da maküler dejenerasyon isimli göz kusuruna sebep olur. Temel risk faktörü ise ilerleyen yaştır. 110 bin erkek ve kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre 3 servis veya daha fazla miktarda kivi ve diğer meyvelerin tüketimi maküler dejenerasyon miktarını yüzde 36 oranında azaltıcı etki göstermektedir. Kivi de bulunan yüksek miktardaki lutein ve zeaksantin doğal kimsayallardır. Bu doğal kimyasallar insan gözü için faydalıdır. Göz sağlığı için sadece meyveler değil aynı zamanda sebzelerde oldukça faydalı etkiler göstermektedir. Kivi de bulunan düşük kategorideki glisemik oranı, kan şekerinizin hızlı bir şekilde yükselmemesini sağlar. Bu durumda diyabet olma ihtimalinize karşı bir önlem özelliği taşımaktadır.

Günlük düzenli bir şekilde 2 ya da 3 adet kivi tüketimi kan pıhtılaşmasını yüzde 18 oranında ve trigliserid oranını da yüzde 15 oranında azaltmaktadır. Birçok kişi bu etkileri elde etmek için aspirin tüketmektedir. Ancak kan pıhtılaşmasını azaltmak için alınan aspirin, enflamasyon ve bağırsak kanaması gibi birçok yan etkiye neden olmaktadır. Bu yüzden pıhtılaşmayı önleyici bir etki istiyorsanız gönül rahatlığıyla günde 2-3 adet kivi tüketebilirsiniz. Kış aylarında oluşabilecek gribi önleyebilmek için bol miktarda C vitamini almak gerekmektedir. Bu C vitamini ihtiyacınızı da kivi de bulunan antioksidan kompleksleri ve C vitamini sayesinde alabilir ve vücut direncinizi hastalıklardan koruyabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre kivi de bulunan antioksidan kompleksleri, DNA’nın oksidatif etkiler sonucu zarar görmesini engeller. Bu durumda kanser oluşumunu dahi durdurucu bir etki gösterir. Kivi de bulunan yüksek miktardaki potasyum, vücudumuzda yer alan elektrolitleri dengeler ve sodyumun zararlı etkilerini azaltır.

indeks: Alerji. Kivi, Uyku,Cilt, Alkalin,Göz, Kan Şekeri, Kalp, Pıhtılaşma, Vücut, Kanser, Potasyum, Sindirim,

.

Pancar, Kereviz ve Havuç Suyu iksiri Kanser Hücrelerini Öldürür.

Hurma Diyabet’e Faydalıdır

Yumurta Kas Geliştirir.

Hurma Kısırlık için ilahi şifadır.

Ceviz Kabuğu Suyu Diş Tartarlarına Karşı Faydalıdır.

http://www.enerjistmasor.com/parmak-basinc-masaci-akupunktur-vucuda-faydalidir/

Bir cevap yazın