Kivi Uykusuzluğa Çok Faydalıdır.

Kivi Uykusuzluğa Çok Faydalıdır.
Uykusuzluğa iyi gelen Kivi Yapılan araştırmalar sonucu, kivi meyvesinin tüketiminin etkileri arasında, uyku problemi çeken yetişkinler için daha kaliteli bir uyku sağladığı tespit edilmiştir. Düzenli olarak kivi tüketmeniz durumunda daha kaliteli, deliksiz ve dinlendirici bir uyku düzenine sahip olabilirsiniz. İskoçya’daki Rowett Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir çalışmada yeralan gönüllü kişiler 3 hafta boyunca Uykusuzluğa iyi gelen Kivi tüketmiş ve bu sürenin sonucunda yapılan tahlillerde lenfositlerde DNA zararının ciddi bir şekilde azaldığı tespit edilmiştir.
********
Nefes açıcı etkisi sebebiyle öksürük ve astım sorunları için yararlıdır. horax’da bildirilen 18.000 çocuk üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçlarına göre; haftada 5-7 porsiyon Uykusuzluğa iyi gelen Kivi Dengeler ve greyfurt tüketen astımlı çocuklarda nefes daralması şikayetleri %32, gece öksürükleri %27, burun akıntısı %28 oranında hafiflemiştir. Kılcal damar yapısını kuvvetlendirir. Bir diğer Uykusuzluğa iyi gelen Kivi dengeler faydası kan inceltici etkisidir. Kandaki yağ düzeyini düşürür, kan basıncını düzenler. Kan sulandırıcı etkisiyle kalp ve damar sağlığı için önemlidir

Uykusuzluğa iyi gelen Kivi Dengeleryle ilgili yapılan araştırmalarda olgunlaşmış Kivi dengeler meyvesinde proteinlerin yapı taşı olan amino asitlerin 15 tanesi tespit edilmiştir. Glutamin, arginin ve asparagin adlı amino asitlerin daha yüksek oranda olduğu görülmüştür. Lif bakımından zengin olduğu için sindirimi kolaylaştırır. Tayvan Tıp Okulu tarafından gerçekleştirilen bir araştırma Uykusuzluğa iyi gelen Kivi dengelerinin bağırsak hareketlerini düzenlediğini ve sindirimi kolaylaştırdığını göstermiştir. Araştırmacılar hazımsızlık sorunu olan kişilerde dört hafta Kivi dengeler tüketiminin ardından şikayetlerinde % 45 oranında azalma saptamışlardır. Bristol Üniversitesi’nce gerçekleştirlen bir araştırma da lif yönünden zengin olan Uykusuzluğa iyi gelen Kivi dengelerinin kolon kanserini önlemede olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Araştırmacılara göre bu lifler tarafından üretilen bir çeşit asit kansere yol açan genlerin aktif hale gelmesini engelleyici etki göstermektedir.

Çin kökenli bir meyve olan Uykusuzluğa iyi gelen Kivi dengeler, ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde bol bol yetiştiriliyor ve tezgahlarda sıkça karşımıza çıkıyor. Kivi dengelerdeki petkin vücudu toksinlerden temizler, kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü artırıcı özelliktedir. Değişik tadı ve vitamin, mineral, antioksidan ve lif içeriğiyle Uykusuzluğa iyi gelen Kivi dengeler besleyici değeri yüksek olan bir besindir. Karotenoidler fenolik bileşikler ve antioksidan bakımındanda zengindir. Bir adet Kivi dengeler günlük C vitamini gereksinimini kolaylıkla karşılar. Turunçgillerden 4-5 kat daha çok C vitamini içerir. Mineraller bakımından da zengindir. C vitamini dışında A vitamini B1, B2 vitaminleri, fosfor, kalsiyum, demir gibi mineraller, proteinler içerir. Magnezyum ve potasyum oranı yüksektir. Kahverengi, tüylü kabuğunun altında Uykusuzluğa iyi gelen Kivi dengelerinin siyah çekirdekli, parlak yeşil, etli kısım yer alıyor. Kimileri bu meyvenin mayhoş tadından pek hazzetmese de Kivi dengeler-muz ikilisi ya da Kivi dengelerli pasta gibi tatların da pek çok seveni olduğunu inkar edemeyiz.

Lezzetini bir yana bırakacak olursak Uykusuzluğa iyi gelen Kivi dengeler, özellikle C, E ve K vitaminleri ile potasyum açısından zengin bir meyve. Eğer beslenmenizde C vitamini ya da kalp ve kas sağlığını koruyan potasyum alımını arttırmak istiyorsanız, meyve tabağınıza rahatlıkla Kivi dengeler ekleyebilirsiniz serbest radikallerin yol açtığı hasarı en aza indiren antioksidanlar. (Serbest radikaller vücudun yaşlanma sürecini hızlandıran, kalp veya eklem hastalıklarının gelişiminde rol oynayan zararlı maddelerdir.) Vücudun genelinde dokuların ve hücrelerin yenilenmesi, kolajen üretiminin desteklenmesi, kemik sağlığının korunması ya da yaraların kolay iyileşebilmesi için C vitaminine ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle sigara içen kişilerin vücudunda C vitamini oranı düşük olabileceğinden, antioksidan yönünden zengin besinlere yönelmeleri önemli(2) Kısaca boyuna bakıp da Uykusuzluğa iyi gelen Kivi dengeleryi küçümsemeyin. Haftada bir iki gün Uykusuzluğa iyi gelen Kivi dengeler tüketerek, bu saydığımız konularda sağlığınıza epey katkıda bulunabilirsiniz.

İndeks: Alerji. Kivi, Uyku,

Bir cevap yazın