Vişne Güçlü Bir Antioksidandır

Vişne Güçlü Bir Antioksidandır.
Antioksidan açısından zangin olan Vişne Kırmızı meyvelerden biri olan vişne, meyve ve sebzelerde antosiyaninler olarak bilinen antioksidan fitokimyasallar açısından zengindir. Bu fitokimyasallar vişneye parlak, kırmızı rengi vermektedir. Bu antosiyaninler özellikle sağlık kan dolaşımı için faydalıdır. Diğer yandan, düzgün sinir fonksiyonunu sağlamak ve kanserden korumak için de etkilidir. Antioksidan açısından zangin olan Vişne  sahip olduğu antioksidan C vitamini, bağışıklık sistemi için gerekli olmasının yanı sıra, kolajen sentezinde de önemli bir rol oynamaktadır.

loading…

Bir meyve olan vişne, meyvesi ve kökleriyle hem yemeklerde hem de ilaç yapımında kullanılmaktadır. 270 ya da daha fazla çeşidi olan vişnenin, sadece birkaç çeşidini oldukça sık tüketilmekte ve ticareti yapılmaktadır. Antioksidan açısından zangin olan Vişne botanik adı ise, P. cerasus olarak karşımıza çıkmakta yani Giresun eski adı olan Kerasus’tan gelmektedir. Türkiye’de iki önemli vişne ağacı yetişmektedir. Bunlardan meyvesi her türlü kullanıma elverişli olan Kütahya vişnesi; uzun saplı, büyük boyda, uca doğru sivrice, kırmızı ince kabuklu, çok sulu, ekşi ve kırmızı etli meyvelerdir. Antioksidan açısından zangin olan Vişne idrar üretimini artırmak ve sindirime yardımcı olması için sıklıkla tüketilmektedir.

—-
Osteoartrit, kas ağrısı, egzersiz ile ilgili kas hasarı, gut, uykusuzluk için de kullanım alanları bulunmaktadır. Gıdalarda kullanılan vişne ya direk tüketilmektedir ya da lezzet vermesi için yiyeceklere katılmaktadır. Gülgiller ailesinden kiraza benzeyen ve tadı kiraz tadında olan ekşi bir meyve türüdür. Antioksidan açısından zangin olan Vişne Birçok kaynağa bakıldığında, vişnenin anavatanı olara Hazar Denizi bilinmektedir. İmalatta ise, vişne tadı hoş olmayan ilaçları tatlandırmak için kullanılmakta ve vişne şurubu halini almaktadır. Vişne meyvesi inflamasyonu (iltihaplanmayı) azaltmak için etkili olabilen maddeler içermektedir.
—-
—-
Ayrıca uyku düzeni için oldukça önemli olan melatonin maddesinin de zengin bir kaynağıdır. Antioksidan açısından zangin olan Vişne Macar vişnesi ise; kısa saplı, ince, koyu kırmızı renkli, kalın kabuklu, ekşi ve kırmızı etli meyve vermektedir. Her iki ağacın meyveleri de Temmuz ayından başlayarak bol ürün vermektedir. Vişne meyvesi daha çok meyve suyu, marmelat, reçel ve çeşitli tatlıların içerisinde ve sos olarak kullanılmaktadır. Antioksidan açısından zangin olan Vişne Günümüzde de eğer kendiniz yapamıyorsanız dondurulmuş ürün olarak oldukça talep edilmektedir.

indeks: Vişne, Yaşlanma karşıtı, Anti ageing, Bağışıklık sistemi, A vitamini, C vitamini, Kalsiyum, Demir, Fosfor, Kabakulak, Suçiçeği, Kızamık,  Sinir sistemi, Kalp, Antioksidan,

loading…


—-
loading…—-

Bir cevap yazın