Vişne Sindirim Sistemine Yardımcı Olur

Vişne Sindirim Sistemine Yardımcı Olur
Sindirim sistemine faydalı Vişne Diyet lifleri sağlıklı bağırsak hareketliliği için oldukça önemlidir. Lif sayesinde hem kabızlığı önleyebilir hem de ishali tedavi edebilirsiniz. Lif açısından zengin olan vişne divertikülitte riskini (bağırsak iltihabı), safra taşları, böbrek taşı, hemoroidi azaltmaktadır. Sindirim sistemine faydalı Vişne Diğer yandan, irritabl bağırsak sendromu (IBS) için rahatlama sağlayabilmektedir.  Araştırmalar ayrıca, yüksek lifin gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) ve ülser riskini azaltmaya yardımcı olabildiğini de belirtmiştir. Bir meyve olan vişne, meyvesi ve kökleriyle hem yemeklerde hem de ilaç yapımında kullanılmaktadır.

loading…


Sindirim sistemine faydalı Vişne vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için yardımcı C vitaminini önemli miktarda barındırmaktadır. Diğer yandan demir emilimini de sağlayarak vücudun enfeksiyonlara karşı direncini kuvvetlendirmektedir. Aynı zamanda virüslerle savaşma konusunda da son derece etkilidir 270 ya da daha fazla çeşidi olan vişnenin, sadece birkaç çeşidini oldukça sık tüketilmekte ve ticareti yapılmaktadır. Sindirim sistemine faydalı Vişne Kırmızı meyvelerden biri olan vişne, meyve ve sebzelerde antosiyaninler olarak bilinen antioksidan fitokimyasallar açısından zengindir. Bu fitokimyasallar vişneye parlak, kırmızı rengi vermektedir. Bu antosiyaninler özellikle sağlık kan dolaşımı için faydalıdır. Diğer yandan, düzgün sinir fonksiyonunu sağlamak ve kanserden korumak için de etkilidir. Sindirim sistemine faydalı Vişne  sahip olduğu antioksidan C vitamini, bağışıklık sistemi için gerekli olmasının yanı sıra, kolajen sentezinde de önemli bir rol oynamaktadır. Botanik adı ise, P. cerasus olarak karşımıza çıkmakta yani Giresun eski adı olan Kerasus’tan gelmektedir. Türkiye’de iki önemli vişne ağacı yetişmektedir. Sindirim sistemine faydalı Vişne uygun beyin fonksiyonu için düzenli alındığı takdirde faydalıdır. Beyini uyarıcı bir işlev görmektedir. Çok fazla bakır beyin için iyi değildir, uygun miktarda bakır içeriği beyin için bir kontrol işlevi sağlamaktadır. Bu nedenle vişne takviyesi miktarının dengeli olması gerekmektedir. Yapılan araştırmalarda, vişnenin beyindeki bakır içeriği ile doğrudan ilişkili olduğu bulunulmuştur. Sindirim sistemine faydalı Vişne de bulunan vitamin A göz yüzeyini korumak ve iyi bir görüş sağlamak için esastır. Yapılan araştırmalarda, göz damlalarında A vitamini kullanıldığı için kuru göz sendromunu tedavi edebildiği görülmüştür. Vişne hem vitamin A açısından zengin olması hem de sahip olduğu antioksidanlar ile makula dejenerasyonu riskini azaltmak için yardımcı olmaktadır. Vitamin A dışında vitamin C ve E ile de hastalık riski yüksek olan insanlar için % 25 oranında bu riski azaltabilmektedir. Bunlardan meyvesi her türlü kullanıma elverişli olan Kütahya vişnesi; uzun saplı, büyük boyda, uca doğru sivrice, kırmızı ince kabuklu, çok sulu, ekşi ve kırmızı etli meyvelerdir. Sindirim sistemine faydalı Vişne  C vitamini ve antosiyaninlere ek olarak, vişnenin çok sayıda araştırma çalışmalarında hücre dönüşümünü (kansere yol açan) engelleyebilecek kimyasallarla yüklü olduğu görülmüştür. Bu güçlü kimyasal perilil alkol, limonen ve ellajik asit olarak sıralanmaktadır. Sadece vişne ve kiraz gibi meyveler bu üç kimyasal maddeyi içermektedir. Böylece, meme, akciğer, karaciğer, deri ve bağırsak kanserleri karşı özellikle koruyucu olabilmektedir.

—-
idrar üretimini artırmak ve sindirime yardımcı olması için sıklıkla tüketilmektedir. Osteoartrit, kas ağrısı, egzersiz ile ilgili kas hasarı, gut, uykusuzluk için de kullanım alanları bulunmaktadır. Sindirim sistemine faydalı Vişne birçok anti inflamatuar bileşikler içermektedir. Böylece, osteoartrit ağrıyı gidermek için yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Düzenli vişne tüketimi durumunda ağrılarda bir azalma olduğuna dair araştırmaları da bulunan vişnenin özellikle osteoartrit yaşayan kadınlarda tüketimi önerilmektedir. Gıdalarda kullanılan vişne ya direk tüketilmektedir ya da lezzet vermesi için yiyeceklere katılmaktadır. Gülgiller ailesinden kiraza benzeyen ve tadı kiraz tadında olan ekşi bir meyve türüdür. Sindirim sistemine faydalı Vişne aynı zamanda güçlü bir antioksidan olarak bilinen kuercetini içermektedir. Bu antioksidan türünün işlevleri serbest radikallerle mücadele etmek, oksidatif hasarı önlemek ve kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyelerini azaltmak şeklinde sıralanabilmektedir. LDL seviyelerini oksidize etmesi kalp krizi ve felç riskini de oldukça aza indirmektedir. Sindirim sistemine faydalı Vişne Birçok kaynağa bakıldığında, vişnenin anavatanı olara Hazar Denizi bilinmektedir. İmalatta ise, vişne tadı hoş olmayan ilaçları tatlandırmak için kullanılmakta ve vişne şurubu halini almaktadır. Vişne meyvesi inflamasyonu (iltihaplanmayı) azaltmak için etkili olabilen maddeler içermektedir. Ayrıca uyku düzeni için oldukça önemli olan melatonin maddesinin de zengin bir kaynağıdır. Sindirim sistemine faydalı Vişne hastalar üzerine yapılan çalışmalarda, düzenli olarak vişne tüketenlerin yüzde 50 oranında daha az risk taşıdığı görülmüştür. Kandaki ürik asit miktarı metabolik süreçlerde etkin şekilde iş yapamazsa gut hastalığı oluşmaktadır. Sindirim sistemine faydalı Vişne Eklemlerde sertlik ve şişkinlik şeklinde kendini gösteren bu hastalık, vişne tüketimi sayesinde aza inmektedir. İnflamatuvar yollarını etkisiz hale getiren vişne, böylece ürik asit seviyelerini de düşürebilmektedir. Sindirim sistemine faydalı Vişne Macar vişnesi ise; kısa saplı, ince, koyu kırmızı renkli, kalın kabuklu, ekşi ve kırmızı etli meyve vermektedir. Her iki ağacın meyveleri de Temmuz ayından başlayarak bol ürün vermektedir. Vişne meyvesi daha çok meyve suyu, marmelat, reçel ve çeşitli tatlıların içerisinde ve sos olarak kullanılmaktadır. Sindirim sistemine faydalı Vişne aşırı inflamasyon ve oksidatif stresle mücadele edebilen doğal bir melatonin kaynağıdır. Güçlü bir antioksidan olması nedeniyle serbest radikallerle savaşabilen vişne, aynı zamanda uyku ve bedensel yenilenme için hayati bir rol oynamaktadır. Vişne, epifiz bezi üretmek ve uyumanıza yardımcı olacak melatonin salgılaması için oldukça faydalıdır. Böylece, sağlıklı ve verimli bir uyku düzeni için destekçi olabilmektedir. Sindirim sistemine faydalı Vişne Günümüzde de eğer kendiniz yapamıyorsanız dondurulmuş ürün olarak oldukça talep edilmektedir.

indeks: Vişne, Yaşlanma karşıtı, Anti ageing, Bağışıklık sistemi, A vitamini, C vitamini, Kalsiyum, Demir, Fosfor, Kabakulak, Suçiçeği, Kızamık,  Sinir sistemi, Kalp, Antioksidan, Kanser, Kardiyovasküler, Gut, Uykusuzluk, Ağrıyı Hafifletir, Göz Sağlığı, Beyin Fonksiyonları, Soğuk Algınlığı, Grip, Sindirim Sistemi,

—-
loading…—-

Bir cevap yazın