Beyin ve Hafıza sağlığına Yararlı Besinler.

insan da hafıza zayıflamasının bir yaşlılık sorunu olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Her zaman her yaşta karşılaşılabilecek bir sorun olan hafıza zayıflamasına karşı insan da mücadelede doğal yöntemlerden destek alabilirsiniz. İşte hafızanızı güçlendirecek 16 doğal yöntemle Siz de unutkanlıktan yakınanlardan mısınız? İnsanlar kaybolan beyin hücrelerini tekrar kazanmanın doğal yollarını araştırması gerekiyor. İşte size hafızayı güçlendirecek on altı doğal uygulaması bulunmaktadır. Öncelikle bir odaya girersiniz ve kendi kendinize “şimdi buraya neden geldim, ne yapacaktım?” diye sorarsınız. devamlı arabanın anahtarlarını kaybedersiniz. Ya da dilinizin ucundadır ama o anda gerekli olan kelime bir türlü aklınıza gelmez. İşte bu sizin unutkanlık sorunuyla karşı karşıyasınız.

********

insan da Hafıza zayıflaması illa ki bir yaşlılık sorunu değildir. insan da her yaşta olabilir. Ama yeni araştırmalar insan da hafıza gücünün artırılmasının mümkün olduğunu gösteriyor. Çünkü insan da hücrelerin ölmesi durdurulabiliyor. Amerika’da gönüllülerle yapılan araştırma sonucu insan da, 10 saatlik hafıza güçlendirme seansına katılanların problem çözme yetenekleri ve reaksiyon sayıları onlardan 7 ila 14 yaş daha genç olan ve bu eğitime katılmayanlar gibi eşdeğer hale geldi. Dolayısıyla insan da artık uzmanlar hafızanın geliştirilebileceğine inanıyorlar. insan da yanlış beslenerek ve zihni antrenmansız bırakarak neden doğru işlemediğini düşünüyoruz. insan da asıl yapmamız gereken hafızayı geliştirme yöntemlerini öğrenmek. İşte, hafızayı geliştirmek için uygulayabileceğimiz bazı yöntemleri sıralayabiliriz. Kalbiniz için beslenmeniz insan sağlığında Kalp için iyi gelen beslenme programı zihin için de faydalıdır. Tansiyonun yükselmesi ve dolayısıyla vücuttaki amino asit homo-sistemin miktarının artmasıyla insan sağlığında kalp hastalıklarına yol açar. Aynı zamanda bunamayı da beraberinde getirir. Homo-sistemin miktarını düşürmek alınan folik asit miktarını artırmak için yeşil yapraklı sebzeler ve baklagilleri tüketerek ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir.Vucudunuzda makineyi yağlayın insan sağlığında Omega 3 yağ asitlerinin balık yağı ve alabalık, uskumru gibi yağlı balıklarda bulunduğu kanıtlandı. İşte bu yağlar mucize gibi beyin hücrelerinin hasar görmesini engelliyor ve hafızayı keskinleştiriyor. İnsanların haftada üç kez farklı çeşitlerde yağlı balık yemeyi alışkanlık haline getirirseniz güçlü bir hafızaya sahip olabilir. Bu arada zihin oyunları araştırmacılar briç, satranç gibi oyunlar ile bulmacanın hafızayı güçlendirmede insan sağlığında etkili olduğuna inanıyorlar. Değişikliğin yanında Sudoku çözün ve Sudoku karmaşıklığı çözme yeteneği, şifre kırma becerisi gerektirir. Yani beyninizin bir parçası yerine fazlasını kullanacağınız anlamına gelir
******
Adaçayı için Amerika’da yapılan bir araştırmada adaçayı kapsülü kullanan gönüllüler, placebo alanlara göre hafıza testinde daha iyi performans sergilemişler. Böylece uzmanlar yemeğinize bir miktar adaçayı bitkisi atabileceğinizi ya da bitkinin yapraklarını çay olarak demleyip içebileceğinizi söylüyorlar ve Çay yapmak için kurutulmuş olandan ziyade taze adaçayı yapraklarını öneriyorlar. insan sağlığında Antioksidan diyeti ve Antioksidanlarca zengin bir beslenme planıyla beyin hücrelerinizi hasarlara karşı koruyabilirsiniz. Bunun için meyve, sebze, kuruyemiş ve baklagilleri tüketmesi faydalıdır.. Çilek, böğürtlen, ahududu, yaban mersini gibi üzümsü meyveler de zengin antioksidan kaynaklarıdır.

******

One thought on “Beyin ve Hafıza sağlığına Yararlı Besinler.

Bir yanıt yazın

Paylaş
Paylaş